SLS i SLES to składniki, które powodują, że kosmetyki dobrze się pienią i usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Można je znaleźć w szamponach do włosów, żelach do mycia ciała czy płynach do kąpieli. Od kilku lat są jednak skutecznie wypierane przez łagodniejsze składniki o takim samym działaniu. Dowiedz się, jaki wpływ na skórę i włosy mają produkty z SLS-ami.
Spis treści:
Co to jest SLS?
Właściwości SLS – jak działa SLS?
Jak SLS wpływa na skórę głowy?
Dlaczego należy unikać SLS?
Jakich środków pochodnych SLS unikać w kosmetykach?
Co wybrać zamiast kosmetyków z SLS?
Co to jest SLS?
SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate) to substancje powierzchniowo czynne, które wykazują właściwości myjące, pianotwórcze i emulgujące. Dokładnie to sole siarczanów alkoholi tłuszczowych. Są bardzo powszechnie stosowane w kosmetykach do oczyszczania, ponieważ bardzo dobrze łączą wodę z brudem i tłuszczem. Można znaleźć przede wszystkim w szamponach do włosów, płynach do kąpieli, żelach do mycia. Kosmetyki zawierające SLS i SLES są bezpieczne, jednak z uwagi na coraz większą świadomość i popularność kosmetyków naturalnych, składników tych używa się coraz rzadziej w produkcji środków myjących.
Właściwości SLS – jak działa SLS?
Kosmetyki z SLS są niezawodne w oczyszczaniu brudu, tłuszczu czy sebum, które codziennie gromadzą się na skórze i włosach. Największe kontrowersje związane z substancjami powierzchniowo czynnymi wynikają z faktu, że stosuje je się w środkach do mycia naczyń, sprzątania czy odtłuszczania. Swoje zastosowanie znalazły również w branży przemysłowej. Substancje powierzchniowo czynne, to detergenty, które z czasem mogą podrażniać skórę. Jesteśmy przyzwyczajeni od lat do stosowania kosmetyków, które dobrze się pienią. Tylko wtedy mamy świadomość, że skóra jest dobrze oczyszczona. Jest to oczywiście błędne myślenie, dlatego coraz więcej z nas sięga po szampon bez SLS, jak naturalne szampony czy naturalne żele pod prysznic, które nie tylko doskonale oczyszczają skórę, ale również ją pielęgnują.
Jak SLS wpływa na skórę głowy?
Dawniej niemal każdy szampon do włosów zawierał w składzie SLS lub SLES. Produkty te skutecznie oczyszczały włosy, ale również podrażniały skórę głowy i przesuszały włosy. Najczęściej ich działanie odczuwały osoby ze skórą wrażliwą i suchą oraz dzieci. SLS w szamponach uszkadza warstwę hydrolipidową, powodując uczucie ściągnięcia oraz wysuszenia. Zbyt mocne przesuszenie skóry lub skóry głowy zaburza produkcję potu oraz wydzielanie sebum.
To, jak substancje powierzchniowo czynne wpływa na skórę głowy zależy również od tego w jakim stężeniu jest w kosmetyku. Te w niższych stężeniach mogły prowadzić do podrażnienia skóry, świądu i łuszczenia się. Stosowanie SLS w większych stężeniach może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Każdy z nas na pewno zna uczucie pieczenia w oko, jak piana z szamponu do niego wpadła. To właśnie kolejne z działań tych substancji powierzchniowo czynnych.
Dlaczego należy unikać SLS?
Obecnie szkodliwych substancji w kosmetykach używa się coraz rzadziej. Zostały wyparte przez inne składniki, które mają te same właściwości. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających szkodliwe substancje często uszkadza barierę hydrolipidową skóry. Chroni ona skórę przed utratą wody z naskórka oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jej naruszenie objawia się przesuszeniem, zaburzeniami w produkcji sebum, powstawaniem wyprysków, zaczerwień i zaskórników. Te dolegliwości najłatwiej zauważyć na twarzy, ale na skórze głowy mogą wywołać te same objawy.
SLSy w szamponach do włosów nadmiernie wysuszają włosy i skalp. Takie działanie powoduje zwiększoną produkcję łoju, co oznacza, że włosy przetłuszczają się szybciej i wymagają prawie codziennego mycia.
Jakich środków pochodnych SLS unikać w kosmetykach?
Wiedząc, co to SLS w szamponach czy żelach do mycia łatwiej czytać składy i rozpoznawać różne substancje. W kosmetykach powinniśmy natomiast unikać:
- Ammonium Lauryl Sulfate (ALS),
- Sodium Laureth Sulfate (SLES),
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
- Siarczan sodu Myreth (SSM).
Nie oznacza to, że masz wyrzucić wszystkie swoje kosmetyki zawierające substancje powierzchniowo czynne. Możesz je stosować, ale nie codziennie. Do częstego stosowania poszukaj kosmetyków o naturalnym składzie, który sprawi, że Twoje włosy będą wyglądać zdrowo. Możesz sięgnąć po naturalną odżywkę do włosów. Zawiera ona masło shea, olej konopny i glicerynę, sprawiając, że kosmyki są dobrze wypielęgnowane.
Co wybrać zamiast kosmetyków z SLS?
W obecnych czasach mamy ogromny dostęp do wielu, różnego rodzaju kosmetyków. Zatem produkty z SLS można łatwo zamienić. Warto postawić na kosmetyki naturalne, które zawierają łagodniejsze związki myjące, pianotwórcze czy emulgujące. Popularne są składniki z oleju kokosowego, cukrów owocowych, glukozy czy skrobi kukurydzianej.
Ważne, aby kosmetyki były dobrane do Ciebie i potrzeb skóry i włosów. Pamiętaj, że mogą się one zmieniać nawet kilka razy w ciągu roku! Obserwuj swój wygląd, dzięki czemu szybko wyłapiesz nietypowe sytuacje, jak nadmierne przetłuszczanie się włosów, przesuszenie skóry czy powstawanie zaskórników.