Zniszczone włosy to zmora wielu kobiet, w szczególności tych, które je często farbują, suszą czy nieodpowiednio pielęgnują. Regeneracja włosów to proces, który przebiega wieloetapowo. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie wyglądu swoich kosmyków, codziennej pielęgnacji i sposobów stylizacji. Znalezienie przyczyny złej kondycji włosów będzie pomocne dla ustalenia sposobu dalszego postępowania. Dowiedz się, jak odbudować zniszczone włosy.
Spis treści:
Co to jest regeneracja włosów?
Jak wyglądają zniszczone włosy?
Co niszczy włosy?
Regeneracja włosów – czego unikać?
Regeneracja włosów – jak odbudować zniszczone włosy?
Domowe sposoby na regenerację włosów
Co to jest regeneracja włosów?
Włosy codzienne są podatne na wszelkiego rodzaju zagrożenia mogące powodować zniszczenia. Regeneracja włosów jest to proces, którego zadaniem jest odbudowa uszkodzonych łusek, odżywienie kosmyków i nawilżenie włosów. Poprawa stanu włosów wpływa na zadowolenie kobiet, pewność siebie, a także wygląd. Zdrowe, zregenerowane włosy dodają uroku. Głównym celem regeneracji włosów jest odbudowa wiązań keratynowych, które uległy uszkodzeniu w wyniku działań czynników zewnętrznych.
Jak wyglądają zniszczone włosy?
Zniszczone włosy bardzo łatwo rozpoznać. Często są one suche, jednak należy pamiętać, że przesuszone kosmyki niekoniecznie świadczą o zniszczonych włosach. Charakterystyczne jest elektryzowanie się i puszenie kosmyków, są one matowe, szare, pozbawione blasku. Często rozdwajają się końcówki. Wykruszone włosy słabiej rosną, na końcach są przerzedzone i trudne do ułożenia. Stylizacja takich włosów również nie jest łatwa, ponieważ są one oporne na działanie lokówki czy prostownicy. Po wysuszeniu natomiast są one napuszone. Każda z nas niewłaściwą pielęgnacją, brakiem ochrony przed gorącym strumieniem suszarki czy promieniowaniem słonecznym może spowodować, że włosy będą w złej kondycji.
Co niszczy włosy?
Podstawą odbudowy włosów jest ustalenie, co je niszczy. Najczęściej na wiele rzeczy mamy wpływ, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co szkodzi naszym włosom. Bardzo ważne jest codzienne stosowanie sprayów ochronnych, które zabezpieczą kosmyki przed działaniem słońca czy zanieczyszczeń środowiska. Warto również sięgać po produkty do stylizacji, które chronią włosy przed gorącym powietrzem, prostownicą czy lokówką.
Duży wpływ na kondycję włosów mają zabiegi chemiczne. Wiele z nas farbuje włosy, dlatego nieraz pewnie borykało się z ich gorszą kondycją. Rozjaśnianie, trwała ondulacja czy stosowanie mocnych, chemicznych produktów niszczy włosy. Często potrzebują one odbudowy, nawilżenia i odżywienia. Również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych może mieć wpływ na stan włosów. Dlatego chcąc wiedzieć, jak odżywić włosy należy znaleźć przyczynę ich złego stanu.
Regeneracja włosów – czego unikać?
Chcąc zregenerować włosy należy unikać gorącego powietrza, dlatego lepszym rozwiązaniem jest ustawienie suszarki na letni podmuch. W cieplejsze dni można pozwolić włosom samodzielnie wyschnąć. Pamiętaj, aby nie kłaść się spać w mokrymi włosami. Kiedy są one wilgotne są bardziej podatne na uszkodzenia. Myjąc głowę stosuj delikatne, naturalne kosmetyki, nie agresywne, które mogą uszkodzić łuski i spowodować nadmierne przesuszenie kosmyków. Unikaj mocnego tarcia ręcznikiem. Aby odsączyć nadmiar wody z włosów wystarczy je owinąć ręcznikiem na kilka minut, a następnie użyć jednorazowego ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wody.
Kobiety, które często wiążą włosy w kocyk powinny bacznie przyjrzeć się gumkom, jakie stosują. Zrezygnuj z tych, które mają metalowe elementy, które mogą wciągać włosy i je uszkadzać. O wiele lepszym rozwiązaniem są gumki wykonane z satyny, o szerszym rozmiarze. Im bardziej miękki materiał, tym lepiej dla włosów. Staraj się również nie pocierać swojej fryzury ubraniami, paskiem od torebki czy zbyt obcisłymi nakryciami głowy. Włosy powinny jak najwięcej czasu być rozpuszczone.
Regeneracja włosów – jak odbudować zniszczone włosy?
Jeśli wiesz już, co to jest regeneracja włosów, to najwyższa pora na to, aby dowiedzieć się, jak je odbudować. Bardzo ważna jest dokładna analiza swoich włosów. Jeśli są one w złej kondycji to czas na wizytę u fryzjera. Podcinanie końcówek warto wykonać raz na kilka miesięcy. Dotyczy to również osób, które zapuszczają włosy. Jest to ważne, aby móc wprowadzić działania mające na celu zregenerowanie włosów.
Następnym krokiem jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Naturalny Szampon do włosów powinien zawierać składniki odżywcze i regenerujące, które poprawią kondycję włosów, zapobiegną utracie wilgoci z ich wnętrza, a także sprawią, że będą mocniejsze i bardziej błyszczące. Po odżywkę do włosów należy sięgać po każdym myciu. Możesz wybrać naturalne odżywki do włosów : w kostce lub butelce. Wszystko zależy od Twoich własnych upodobań. Warto, aby ten kosmetyk sprawiał, że włosy będą miękkie w dotyku, bardziej elastyczne i podatne na układanie. Czasem można sięgnąć po maskę.
Przed wyjściem na zewnątrz stosuj spray ochronny. Promienie słoneczne niekorzystnie działają na włosy. Jeśli są one farbowane, mogą szybciej tracić kolor i jego intensywność. Dodatkowo słońce może przesuszać kosmyki, sprawiać, że włosy będą bardziej podatne na uszkodzenia i złamania. W wakacje wprowadź dodatkowo ochronę przed chlorowaną wodą, która nie ma dobrego wpływu na włosy i skórę głowy.
Domowe sposoby na regenerację włosów
Regeneracja włosów w domu powinna być uzupełnieniem innych działań. Można stosować domowej roboty maski, składające się z różnego rodzaju olejów, jak olej awokado, lniany czy oliwa. Można również sięgnąć po miód, aloes, kefir czy żółtko jajka. Wystarczy podkład olejowy zmieszać z innym składnikiem, tak aby uzyskać gęstą konsystencję. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na włosy na 30-60 minut, a następnie umyć i ułożyć włosy, jak zwykle.
Równie popularnym sposobem jest piwna kąpiel dla włosów. Do 80 ml piwa należy dodać żółtko jajka i dokładnie wymieszać. Mieszankę nakłada się na umyte włosy i pozostawia na 15-20 minut. Następnie całość należy zmyć. Maska zastępuje odżywkę, dlatego warto po nią sięgnąć przynajmniej 1-2 razy w miesiącu.