Popękane pięty są problemem wielu z nas. Często zauważamy to przygotowując się do sezonu letniego, ale również po powrocie z wakacji. Przesuszona słońcem skóra może dodatkowo się łuszczyć i piec. Prawidłowa pielęgnacja stóp, składająca się ze złuszczania, nawilżania i odżywiania sprawia, że skóra jest bardziej miękka i zregenerowana. Dowiedz się, jak zachować stopy w idealnej kondycji.
Spis treści:
Zadbane stopy – czyli jakie?
Dlaczego pięty są przesuszone po lecie?
Pielęgnacja zrogowaciałego naskórka
Krem na suche pięty – co powinien zawierać?
Jak stosować naturalny krem do stóp?
Inne sposoby na pozbycie się popękanej skóry pięt
Zadbane stopy – czyli jakie?
Popękane pięty, przesuszona skóra czy zaniedbane paznokcie mogą zepsuć humor każdej z nas, w szczególności w momencie kiedy musimy odkryć stopy. Zadbane stopy coraz częściej są ważne dla kobiet, tak jak zadbane paznokcie, skóra czy włosy. W lecie często chodzimy w japonkach czy sandałach, które okrywają wszelkie mankamenty. Należy jednak pamiętać, że o stopy należy dbać przez cały rok, nie tylko w lecie.
Zadbane stopy są nawilżone, a paznokcie odpowiednio wypielęgnowane. Zaniedbane paznokcie mogą prowadzić do powstania wielu dolegliwości, które mogą nawet utrudniać przemieszczanie się. Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie mają zmieniony kolor, chodzenie powoduje ból, a na podeszwie stóp zauważyłaś zmiany to warto odwiedzić podologa.
Dlaczego pięty są przesuszone po lecie?
Po lecie skóra i włosy mogą być przesuszone. Podobnie jest w przypadku dłoni i stóp. Działanie promieni słonecznych oraz długie moczenie stóp w wodzie może sprawiać, że stają się one suche, a nawet mogą się łuszczyć. W lecie wiele osób zapomina o nawilżeniu ich, a to duży błąd. Nie każdy lubi tłustą warstwę kremu na stopach, jednak można zastosować kremy, które szybko się wchłaniają, a te bardziej treściwe zostawić na noc.
Na przesuszenie najbardziej są narażone pięty. Poza czynnikami zewnętrznymi, jakie wpływają na nich stan, duże znaczenie ma to ile chodzimy, w jakim obuwiu i jak dbamy o stopy. Warto również pamiętać, że pękanie pięt może być spowodowane wypijaniem zbyt małej ilości wody. Należy o niej pamiętać przez cały rok, a w upalne dni lub podczas aktywności fizycznej jeszcze bardziej zwiększyć jej ilość.
Pielęgnacja zrogowaciałego naskórka
Pielęgnacja popękanej skóry stóp powinna być systematyczna. Bardzo ważnym elementem jest złuszczanie naskórka. W tym celu sprawdzają się gruboziarniste peelingi z dodatkiem mentolu, który dodatkowo odświeży stopy. Możesz też samodzielnie wykonać taki kosmetyk w domu. Połącz ze sobą gruboziarnistą sól, bazę olejową np.oliwę z oliwek albo olej ze słodkich migdałów oraz olejek eteryczny, np.lawendowy, mentolowy czy z drzewa herbacianego.
Tak przygotowaną skórę musisz mocno nawilżać. Najlepiej sprawdza się krem z mocznikiem. Znajdziesz go w naszym kremie do stóp, który jest idealnym produktem dla osób zmagających się z suchymi piętami. Należy po niego sięgać po każdej kąpieli lub prysznicu, dzięki czemu pierwsze efekty zobaczysz bardzo szybko.
Wykorzystaj noc do jeszcze mocniejszej regeneracji suchych pięt. Nałóż grubszą warstwę kremu, a następnie otul stopy ciepłymi skarpetkami. Rano będą gładkie i mocno nawilżone.
Krem na suche pięty – co powinien zawierać?
Krem do nawilżania skóry pięt przede wszystkim powinien zawierać składniki nawilżające. Należą do nich substancje, takie jak mocznik, gliceryna, masło Shea, alantoina, pantenol, witamina A, lanolina. Sprawiają, że stopy są gładkie, bardziej miękkie i zregenerowane. Suche pięty często mają tendencje do łuszczenia się, dlatego kosmetyk, który wygładza skórę stóp i sprawia, że jest ona bardziej miękka jest niezbędny.
Skóra stóp jest często narażona na działanie bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Brak podstawowej higieny może prowadzić również do grzybicy stóp, która wymaga długotrwałego leczenia dermatologicznego. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest ważna i pozwala zadbać o kondycję skóry. Kremy do stóp powinny także zawierać substancje bakteriobójcze, antyseptyczne i odświeżające, jak szałwia, lawenda, rozmaryn, mięta, olejek z drzewa herbacianego i sole glinu.
Jak stosować naturalny krem do stóp?
Do suchej skóry pięt, a także dla osób, które obserwują u siebie nadmierną potliwość stóp odpowiedni będzie krem, który nie tylko nawilża, ale również szybko się wchłania. Kosmetyki naturalne, takie jak krem do stóp od Manu Natu sprawdzi się u każdego, kto chce zadbać o swoje stopy. Naturalny krem do stóp warto stosować codziennie przez cały rok. Wystarczy po kąpieli lub prysznicu dokładnie osuszyć stopy. Nie należy zapominać o osuszeniu przestrzeni między palcami, ponieważ jest to miejsce, które często pomijamy. Na suche stopy należy nałożyć niewielką ilość kremu i dokładnie wsmarować. Należy odczekać chwilę, aby dobrze się wchłonął. Na noc warto użyć krem jako maskę. Jego grubą warstwę należy nałożyć na stopy i ubrać skarpetki. Nie ma konieczności rano zmywania kremu, dzięki czemu skóra stóp będzie odżywiona, zregenerowana i miękka.
Inne sposoby na pozbycie się popękanej skóry pięt
Samo stosowanie kremów do stóp może nie być wystarczające, w szczególności jeśli problem pękających pięt często się powtarza. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o kąpieli stóp, która zmiękczy naskórek. Nie należy stosować metalowych tarek ani skarpetek złuszczających, ponieważ mogą one uszkodzić skórę lub paznokcie. W niektórych przypadkach sprawdzą się profesjonalne zabiegi, które można wykonać w gabinetach kosmetologicznych. Pedicure frezarkowy jest zalecany osobom z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem. Warto go wykonywać regularnie, dzięki czemu stopy będą w coraz lepszej kondycji.
Podolog również może pomóc w usunięciu popękanej skóry pięt przy pomocy skalpela. Nie należy wykonywać tego samodzielnie, ponieważ można w ten sposób uszkodzić naskórek. Po lecie, kiedy skóra jest bardziej przesuszona warto wybrać się do specjalisty na zabieg nawilżający stopy.