+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Skóra odwodniona to stan przejściowy, który charakteryzuje się szorstkością, brakiem blasku i nawilżenia. Najczęściej przyczyny leżą w złej pielęgnacji, braku snu czy odpowiedniego nawodnienia organizmu. Dowiedz się, jak rozpoznać skórę odwodnioną i sprawić, aby znowu wyglądała młodo i promiennie.

Spis treści:
Skóra odwodniona – charakterystyka
Skóra odwodniona – objawy
Skóra odwodniona – przyczyny
Skóra odwodniona a sucha – różnice
Pielęgnacja skóry odwodnionej
Jak złagodzić objawy skóry odwodnionej?

Skóra odwodniona – charakterystyka

Skóra odwodniona często jest mylona z cerą suchą, dlatego na wstępie chcemy wyjaśnić różnice. Cera sucha to jeden z podstawowych typów skóry. Charakteryzuje się małą produkcją sebum, cieńszym naskórkiem i większą widocznością zmarszczek. Odwodniona skóra to stan przejściowy. Może pojawić się u osób z cerą suchą, mieszaną, a nawet tłustą. Powodem najczęściej jest naruszona bariera hydrolipidowa skóry, w wyniku czego traci ona wodę z jej głębszych warstw.

Skóra odwodniona – objawy

Odwodnienie skóry twarzy jest częstym problemem, w szczególności w lecie lub zimie. Najbardziej dotkliwe jest ściągnięcie skóry, pieczenie i nieatrakcyjny wygląd. Skóra odwodniona jest matowa, bardziej widać linie zmarszczek, a ponadto traci swój kolor i blask. Brak wody w skórze można również rozpoznać po wyglądzie skóry wokół oczu. W przypadku odwodnienia o wiele bardziej są widoczne cienie pod oczami. Może pojawić się opuchlizna.

Pamiętaj, że objawy skóry odwodnionej zauważysz nie tylko po twarzy, ale po całym ciele. Przesuszona, łuszcząca się skóra na rękach czy szorstka skóra na nogach także wskazują na to, że skóra potrzebuje solidnej dawki wody.

Skóra odwodniona – przyczyny

Na wygląd skóry wpływa wiele czynników. Jej odwodnienie może być wynikiem działania czynników atmosferycznych, nieprawidłowej pielęgnacji czy złej diety. Bardzo istotne jest ustalenie przyczyny i jej wyeliminowanie. Pozwoli to uzyskać skórę nawilżoną, miękką i gładką w dotyku.

skóra odwodniona pielęgnacja

Bardzo często odwodniona skóra pojawia się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Pamiętaj, aby zawsze była ona dopasowana do Ciebie indywidualnie. Niekoniecznie to, co służy Twojej koleżance, również będzie dla Ciebie dobre. Staraj się unikać kosmetyków zawierających substancje wysuszające. Nie korzystaj ze zbyt silnych produktów oczyszczających. Jeśli stosujesz retinol, kwasy czy silnie złuszczające peelingi, pamiętaj o solidnym nawilżeniu skóry. Możesz sięgnąć po nasz naturalny krem do twarzy. Ma naturalny skład i doskonale zatrzymuje wodę w skórze, sprawiając, że staje się ona nawilżona i miękka.

Silny wiatr, mróz, częste zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne nie pozostają bez wpływu na skórę. Warto ją chronić zarówno przed przegrzaniem, jak i przemarznięciem. Nie wychodź z domu bez kremu z filtrem, a w zimie dodatkowo zabezpieczaj skórę ciepłym ubraniem. W lecie stosuj wodę termalną, która nawilży skórę w ciągu dnia lub zapachowy naturalny tonik do twarzy. Dzięki nim nie doświadczysz nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.

Zwróć uwagę na swój plan dnia, na to czy dobrze śpisz i co jesz. Dieta bogata w przetworzone produkty, tłuszcze trans, cukier czy sól wpływa na wygląd skóry. Jeśli palisz papierosy lub pijesz alkohol, to również będzie widać na Twojej skórze. Staraj się wyeliminować wszelkie używki. Warto również ograniczyć stres.

Skóra odwodniona a sucha – różnice

Jak już wiesz skóra sucha to jeden z typów. Jest jednym z popularniejszych wśród Polek. Odwodniona skóra to stan przejściowy, na który sobie samodzielnie zapracowałaś. Pojawia się niezależnie od tego, jaki masz typ cery. Jeśli wyeliminujesz czynniki, które pogarszają stan Twojej skóry to zauważysz zmiany. O tym, jak nawodnić skórę dowiesz się z dalszej części, ale pamiętaj, że sama pielęgnacja to za mało. Musisz zwrócić uwagę na picie odpowiedniej ilości wody. Przyjmuje się, że powinno to być 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Zwiększ tę ilość podczas wysiłku fizycznego albo w lecie, kiedy więcej się pocisz.

Pielęgnacja skóry odwodnionej

W pielęgnacji postaw na dobre, sprawdzone kosmetyki organiczne. Nie bój się sprawdzać składów. To, co zostawia tłustą warstwę na skórze, nie zawsze jest dobrym wyborem. Szukaj na opakowaniach składników, jak mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy, oleje roślinne, ceramidy. Jeśli masz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień poszukaj na liście INCI pantenolu lub allantoiny. Dodatkowo ukoją one skórę.

Do demakijażu stosuj łagodne kosmetyki. Mogą to być lekkie żele lub pianki. Pamiętaj, że dobrze oczyszczona skóra, o wiele lepiej przyjmuje składniki aktywne z kosmetyków czy serum. W naturalnym serum do twarzy od Manu Natu  znajdziesz naturalne składniki, które zadbają o Twoją skórę, zatrzymają w niej cenną wodę i sprawią, że będziesz wyglądać promiennie.

Jak złagodzić objawy skóry odwodnionej?

Już wiesz, jak wygląda skóra odwodniona, dlatego teraz zapamiętaj, jak nie dopuścić, aby ponownie powróciła. Musisz działać kompleksowo, czyli połączyć ze sobą higieniczny sen, zdrową dietę, odpowiednią pielęgnację i nawodnienie od wewnątrz. Jeśli masz problem z piciem wody to, możesz dodać do niej świeże owoce. Sprawdzą się cytrusy, mrożone maliny czy truskawki. Bardzo polecamy wodę z dodatkiem limonki i świeżego ogórka. Nawilżają one organizm, a dodatkowo działają upiększająco na skórę.

Pamiętaj również o zmianie kosmetyków do pielęgnacji, jeśli Ci nie służą. W lecie zapewne potrzebujesz czegoś innego niż w zimie, dlatego weź to pod uwagę komponując swoją kosmetyczkę.