Prosaki to niewielkie grudki o zabarwieniu białym zlokalizowane najczęściej w okolicach oczu. Nie swędzą, ani nie są bolesne, ale dla wielu stanowią poważny defekt kosmetyczny. Dowiedz się, co prowadzi do ich powstawania i co zrobić, aby się ich pozbyć.
Spis treści:
Prosaki – co to?
Przyczyny powstawania prosaków
Jak wyglądają prosaki?
Czy prosaki same znikają?
Jakie są metody usuwania prosaków?
Jak zapobiegać prosakom? Pielęgnacja
Domowe sposoby na pozbycie się prosaków
Prosaki – co to?
Prosaki to drobne, małe grudki w kolorze białym lub żółtym, które często pojawiają się na twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu, nosa, czoła i policzków. Nie wywołują bólu, nie mają zapachu ani również nie swędzą. Są wyczuwalne podczas dotyku. Z uwagi na swój nieestetyczny wygląd, wiele osób chce je usunąć. Odpowiednia pielęgnacja i współpraca z kosmetologiem i dermatologiem pozwoli pozbyć się tego problemu.
Przyczyny powstawania prosaków
Prosaki powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się sebum w mieszkach włosowych. Kiedy sebum i martwe komórki naskórka nie mają ujścia, przekształcają się w prosaki. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są zaburzenia w procesach zachodzących w skórze.
Duży wpływ na ich występowanie ma genetyka, dlatego jeśli rodzice i dziadkowie również mają ten rodzaj zmian skórnych, istnieje duża szansa, że również pojawią się one u Ciebie. Prosaki mogą dotknąć także nastolatków. W okresie dojrzewania pojawiają się zaburzenia hormonalne, które wpływają na wygląd skóry. Może pojawić się zwiększona ilość sebum i szybkie przetłuszczanie skóry twarzy.
U dorosłych tych przyczyn jest więcej. Duży wpływ na wygląd skóry ma pielęgnacja. Jeśli jest ona nieprawidłowa, brakuje dokładnego oczyszczania skóry, mogą pojawiać się na niej niedoskonałości. Stosowanie kosmetyków o działaniu komedogennym również może sprzyjać powstawaniu prosaków. U osób z cerą tłustą, które mają skłonność do przetłuszczania się skóry, prosaki pojawiają się częściej niż u osób z cerą suchą.
Prosaki na twarzy mogą pojawiać się również w wyniku zakażeń bakteryjnych i wirusowych, dlatego ustalenie przyczyny ich powstawania pozwala na wyeliminowanie problemu.
Jak wyglądają prosaki?
Prosaki często są mylone z krostami czy kaszakami. W rzeczywistości nie są żadnym z nich. Na skórze występują w skupiskach. Często w okolicach oczu, w tym również na powiekach. Są wyczuwalne, nie da się ich całkowicie ukryć pod makijażem, dlatego jednym sposobem jest ich usunięcie i zapobieganie nawrotowi.
Czy prosaki same znikają?
Prosaki mogą samoistnie zniknąć jedynie u niemowląt. Nie ma konieczności ich usuwania. U dorosłych i młodzieży konieczne jest znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej. Obecne na twarzy prosaki należy natomiast usunąć stosując jedną z metod.
Jakie są metody usuwania prosaków?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć prosaki – ustal ich przyczynę. Jeśli jest to zakażenie bakteryjne lub wirusowe, trzeba w pierwszej kolejności zająć się nim. Prosaki można usunąć zarówno samodzielnie, jak i w gabinecie kosmetologa. Warto pamiętać, że nie zagrażają one życiu, a pozbycie się ich najczęściej jest dyktowane względami estetycznymi. Jeśli nie wiesz, co to są prosaki i czym się charakteryzują – skontaktuj się ze specjalistą. Łatwiej będzie Ci dobrać skuteczną metodę.
W gabinecie kosmetycznym można usuwać prosaki wykonując peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, laserem frakcyjnym, elektrokoagulacją i termoablacją. Kosmetolog ma możliwość usunięcia ich również mechanicznie poprzez nakłuwanie, jednak nieumiejętnie przeprowadzone wiąże się z powstawaniem blizn i stanów zapalnych.
Usuwanie prosaków w okolicach oczu powinno zostać wcześniej uzgodnione z okulistą. Nie wszystkie zabiegi można wykonywać na tym wrażliwym obszarze.
Jak zapobiegać prosakom? Pielęgnacja
Dobrze dobrana pielęgnacja pozwala zapobiec w powstawaniu nowych prosaków. Podstawą powinno być dobre oczyszczenie skóry, nawet dwukrotne. Warto następnie zastosować jeden z naturalnych toników do twarzy, dzięki czemu skóra będzie świeża i gotowa na kolejne etapy pielęgnacyjne. Dwa razy w tygodniu należy wykonać peeling, najlepiej z zastosowaniem kwasów AHA/BHA. Następnie warto nałożyć krem likwidujący prosaki. Nie ma dedykowanego tej przypadłości, ale taki, który dobrze działa zawiera składniki złuszczające, jak kwas glikolowy czy salicylowy. Taką pielęgnację warto uzupełnić o produkt nawilżający i odżywiający skórę.
Naturalny krem do twarzy pozwala przywrócić skórze miękkość i nawilżenie, które mogą zostać utracone podczas kuracji kwasami czy u dermatologa. Kremy odżywcze warto nakładać na noc, kiedy skóra szybciej się regeneruje.
Duże znaczenie ma profilaktyka. Prosaki mają tendencję do nawrotów, dlatego odpowiednia pielęgnacja sprawi, że skóra będzie dłużej w dobrej kondycji. Aby zapobiec prosakom należy:
- zwracać uwagę na skład kosmetyków. Nie powinny one zapychać porów,
- wybierać kosmetyki naturalne o lekkiej konsystencji,
- unikać ciężkich i mocno kryjących podkładów i korektorów,
- codziennie, dokładnie oczyszczać skórę,
- stosować kremy z SPF o lekkiej formule,
- ostrożnie stosować oleje do twarzy.
Nawet jeśli na skórze nie ma już prosaków, to warto nadal stosować produkty złuszczające i nawilżające.
Domowe sposoby na pozbycie się prosaków
Jeśli nie wiesz, jak usunąć prosaki, to nie rób tego samodzielnie. W pierwszej kolejności zasięgnij opinii kosmetologa lub dermatologa. Pamiętaj, aby nie nakłuwać ani nie wyciskać zmian, ponieważ możesz doprowadzić do powstawania blizn, a nawet do zakażenia bakteryjnego.
Bezpośrednio na prosaki możesz nakładać olejek herbaciany, ale w niewielkiej ilości, ponieważ ma on silne działanie. Przykładaj do punktowo do skóry na kilka godzin dziennie. Olejek ma właściwości złuszczające, które pozwalają szybciej usunąć prosaki. Możesz również stosować olejek rycynowy. Działa on antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych.
Jeśli walczysz z prosakami możesz również korzystać z sauny. Wysoka temperatura powoduje zwiększone wydzielanie potu i toksyn. Dzięki temu gruczoły zaczynają się odblokowywać i usuwać nadmiar łoju odpowiedzialny za powstawanie prosaków. W domu możesz wykonywać tzw.”parówkę”. Po takim oczyszczaniu skóry, koniecznie przetrzyj ją tonikiem, a następnie zaaplikuj naturalne serum do twarzy i nałóż odpowiedni krem.
Systematyczna pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się zdrową i gładką skórą bez niechcianych zmian.