+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Naturalny tonik do twarzy można samodzielnie przygotować w domu. Jego wykonanie jest bardzo łatwe i zajmuje niewiele czasu. Przygotowany w ten sposób produkt można stosować przez kilka dni. Jeśli jednak zależy Ci na toniku o naturalnym składzie o dłuższym terminie ważności, lepiej sięgnąć po gotowe produkty. Zawierają one wiele cennych ziołowych ekstraktów, soków owocowych czy wyciągów z kwiatów. Naucz się robić swój własny tonik do twarzy.

Spis treści:
Tonik do twarzy – czym jest?
Kiedy stosować tonik do twarzy?
Jak poprawnie stosować tonik do twarzy?
Jak działa tonik?
Naturalny tonik do twarzy – najciekawsze przepisy na domowy tonik do twarzy

Tonik do twarzy – czym jest?

Tonik do twarzy to jeden z elementów codziennej pielęgnacji. Warto go używać nie tylko rano, ale również podczas wieczornej rutyny. Tonik służy do przemywania twarzy, szyi i dekoltu. Najczęściej jego bazą jest woda, ale można również znaleźć produkty na bazie ziołowych, kwiatowych lub owocowych hydrolatów. Popularne są kosmetyki naturalne o kobiecym zapachu, jak tonik do twarzy napar różany. Rolą toników jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, przywracanie prawidłowego pH po oczyszczaniu mydłem czy innymi środkami myjącymi, a także nawilżanie, łagodzenie podrażnień czy rozświetlanie.

Naturalny tonik do twarzy, może być również stosowany w ciągu dnia, w celu odświeżenia skóry, nawilżenia jej czy schłodzenia. Wiele osób lubi samodzielnie wykonywać kosmetyki, z których korzysta na co dzień. Tonik jest jednym z nich, które łatwo wykonać, jednak należy pamiętać, że trzeba go zużyć w ciągu max.2 tygodni, ponieważ bez odpowiednich konserwantów nie może zbyt długo przebywać poza lodówką.

Kiedy stosować tonik do twarzy?

Tonik należy stosować po oczyszczeniu skóry, ale przed nałożeniem kremu czy serum. Głównym zadaniem toników jest dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń ze skóry i przygotowanie jej na przyjęcie produktów pielęgnacyjnych. Podczas mycia twarzy zaburzana jest równowaga kwasowo-zasadowa. Tonik ma za zadanie przywrócenie jej prawidłowego pH, czyli ok.5,5.

Warto pamiętać, że nawilżający tonik do twarzy sprawdza się u każdego z nas. Można po niego sięgać podczas porannej rutyny. Po zastosowaniu trzeba odczekać kilka minut przed nałożeniem kremu do twarzy. Natomiast na delikatnie wilgotną skórę warto nałożyć serum na bazie kwasu hialuronowego, dzięki czemu jego działanie będzie skuteczniejsze.

Obecnie po tonik do twarzy bez alkoholu sięga każdy, kto chce odświeżyć twarz w ciągu dnia. Najczęściej sprawdzają się hydrolaty, które można stosować nawet kilka razy dziennie. Są one w formie wygodnego sprayu, dlatego nakładanie jest łatwe i nie wymaga pocierania skóry wacikiem.

kiedy stosować tonik do twarzy

Jak poprawnie stosować tonik do twarzy?

Dobry tonik do twarzy, to taki, który nie wysusza skóry, nie powoduje uczucia ściągnięcia, a także nie uczula. Należy także pamiętać, że tonik powinien być uzupełnieniem pielęgnacji, a nie jej podstawą. Należy po niego sięgać, kiedy skóra już została oczyszczona. Jeśli codziennie nakładasz kremy z filtrem lub mocniejszy makijaż, warto umyć twarz dwukrotnie. Pierwszy etap to najczęściej produkty na bazie olejów, które poradzą sobie z większymi zanieczyszczeniami. Kolejny to pianka, żel czy mleczko, które pozbędzie się pozostałości. Dopiero na tak przygotowaną skórę należy zastosować tonik. Dopiero po jego użyciu można uznać, że skóra jest gotowa na dalsze etapy pielęgnacyjne.

Jak działa tonik?

Tonizacja twarzy jest bardzo ważne. Przywrócenie prawidłowego pH pomaga w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Zbyt kwaśny odczyn sprzyja rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów, które prowadzą do pojawienia się zmian trądzikowych czy stanów zapalnych. Skóra z zaburzonym pH skóry gorzej wchłania składniki aktywne zawarte w kremach, dlatego ich działanie może być słabsze. Przywrócenie pH po myciu sprawia, że produkty pielęgnacyjne są bardziej efektywne, a rezultaty szybciej widoczne.

Błędnym myśleniem jest, że tonik do twarzy nawilżający można zastąpić płynem micelarnym. Są to dwa różne produkty, które mogą być stosowane jeden po drugim. Chcąc oczyścić twarz należy sięgnąć po płyn micelarny, a na koniec nałożyć tonik.

Naturalny tonik do twarzy – najciekawsze przepisy na domowy tonik do twarzy

Wiele osób nie wie, jak zrobić tonik do twarzy, a jest to jeden z łatwiejszych kosmetyków do wykonania. Nie wymaga stosowania skomplikowanej receptury, a wszystkie składniki można kupić bez problemu z sklepie lub online. Wielu naszych klientów docenia nasz napar z melisy, który przynosi skórze ulgę, zmniejsza stany zapalne i oczyszcza skórę.

Popularny tonik do twarzy trądzikowej najczęściej składa się z ziół, jak szałwia i rumianek. Suszone liście należy zalać szklanką wrzątku, odstawić na ok.15 minut, a następnie odcedzić. Po ostudzeniu można go stosować dwa razy dziennie, przez okres 2-tygodni. Ten rodzaj doskonale zmniejsza produkcję sebum, odkaża skórę i zmniejsza zmiany trądzikowe.

Domowy tonik do twarzy z zielonej herbaty może zrobić każdy z nas. Wystarczy dwie łyżki suszu zalać wrzątkiem, zaparzyć przez 15-20 minut, odcedzić i ostudzić. Można nim przemywać skórę kilka razy dziennie, ponieważ ma on działanie łagodzące, a także przeciwzapalne.

Do rozjaśniania skóry nadaje się mieszanka soku z cytryny i przegotowanej wody. Połówkę soku należy wycisnąć do 500 ml ciepłej wody. Całość trzeba ostudzić i nakładać na skórę dwa razy dziennie przez kilka dni. Taki napar można przechowywać w lodówce przez max.5 dni.