+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Skład kosmetyków INCI to pomocne informacje, dzięki którym możesz zweryfikować czy dany produkt jest dla Ciebie odpowiedni. Każdy produkt dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej musi zawierać te informacje. Warto wiedzieć, jak czytać składy INCI i na co w szczególności należy zwrócić uwagę.

Spis treści:
Co to jest INCI?
Jak czytać i analizować skład kosmetyku?
Jakie substancje wchodzą w skład INCI?
Jakich składników unikać?
Które substancje najczęściej uczulają?

Co to jest INCI?

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to nic innego jak system nazewnictwa składników kosmetycznych. Aby ułatwić korzystanie z niego wszystkim krajom, nazwy związków chemicznych są podawane w języku angielskim, natomiast roślin i ich części po łacinie. Dzięki temu kupując kosmetyki za granicą i potrafiąc rozszyfrować składy, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni dla siebie produkt.

Skład kosmetyków INCI nie jest również przypadkowy. Jest pewna hierarchia tworzenia takich opisów na produkcie. Na pierwszych miejscach znajdują się składniki bazowe, czyli te, które stanowią podstawę kosmetyku. Kolejne są uszeregowane w kolejności od tego składnika, którego jest najwięcej w produkcie. Na samym końcu listy INCI znajdują się substancje, których jest mniej niż 1% w produkcie. Mogą być one uszeregowane w dowolnej kolejności.

Jak czytać i analizować skład kosmetyku?

Warto czytać i analizować składy kosmetyków. Nie jest to trudne, ponieważ obecnie istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc w rozszyfrowaniu trudnych nazw, ale można również samodzielnie sprawdzać, z jakimi składnikami mamy do czynienia w konkretnym produkcie. Niekiedy ich ilość jest tak duża, że nie sprawdzamy produktu i sugerujemy się opisem producenta. U osób, które są uczulone, mają alergie na konkretne składniki lub szukają tylko produktów naturalnych, jak naturalne kosmetyki do ciała, takie działanie może spowodować pogorszenie stanu skóry.

Na co w takim razie zwrócić uwagę czytając skład kosmetyków? Przede wszystkim, co znajduje się na pierwszych miejscach. Jeśli krem ma być nawilżający z kwasem hialuronowym, to powinien być on wysoko na liście INCI. Im niżej, tym jego udział w kosmetyku jest niewielki. Krótkie składy mogą być łatwiejsze do rozszyfrowania, ponieważ zawierają niewiele składników. Najczęściej można je znaleźć w kosmetykach naturalnych np. do twarzy. Często są one tak dobrane, aby poprawiały kondycję skóry i poprawiały jej wygląd. Czytając etykiety zawierające kilka pozycji, łatwiej nauczyć się ich. Znajomość angielskiego nie jest konieczna, ale może dużo ułatwić. Wiele firm, głównie tych, które działają na rynku polskim poza listą INCI, zamieszcza nazwy składników w rodzimym języku. Jest to duże ułatwienie.

jak czytać skład kosmetyków

Jakie substancje wchodzą w skład INCI?

Aby wiedzieć, jak czytać skład kosmetyków istotne jest poznanie, co można w nich znaleźć. Kosmetyki dzielą się na 3 grupy:

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Składniki pomocnicze

Składniki bazowe znajdują się na samym początku listy. Najczęściej jest to woda, oleje i tłuszcze, hydrolaty. To właśnie one są rozpuszczalnikiem dla pozostałych składników. Niekiedy, aby dana substancja dobrze rozpuściła się, konieczne jest dodanie emulgatora.

Do składników aktywnych zalicza się te substancje, które wywierają konkretny wpływ na skórę czy włosy. Dzięki nim produkt ma właściwości nawilżające, przeciwtrądzikowe czy natłuszczające. Składniki aktywne to najczęściej ekstrakty, oleje, witaminy, kwasy czy proteiny.

Ostatnia grupa jest równie ważna, ale ich ilość w danym produkcie jest niewielka. Do składników pomocniczych można zaliczyć konserwanty, emulgatory, substancje zapachowe, barwniki, zagęstniki, plastyfikatory i wiele innych. Warto pamiętać, że zapach nadają substancje, które na liście INCI można znaleźć pod różnymi nazwami „parfum”, „aroma”, „fragrance” czy nazwę konkretnej substancji zapachowej.

Jakich składników unikać?

Dobry skład kosmetyków sprawia, że skóra jest w lepszej kondycji, a włosy są łatwiejsze w ułożeniu. Naturalne kosmetyki do włosów, charakteryzują się dobrze dobranymi składami, które nie wykazują działania alergizującego, nie są kancerogenne ani nie wpływają na płodność.

Warto pamiętać, że każda skóra jest inna i działania niepożądane konkretnego składnika pojawiają się tylko u niektórych osób. Często u tych z cerą wrażliwą, AZS, egzemą czy innymi problemami dermatologicznymi. Istnieje wiele składników, których powinno się unikać w kosmetykach, ale nie każdy z nich negatywnie wpływa na kondycję skóry czy włosów. Jednym z przykładów są parabeny, których wiele osób unika. Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie są złe. Najczęściej znajdują się one na końcu listy INCI i ich zadaniem jest konserwowanie produktu. Do zabronionych w wykorzystywaniu w kosmetykach należą izopropylparaben, izobutyloparaben, fenyloparaben, benzyloparaben i pentyloparaben.

Duże kontrowersje budzą również popularne SLS i SLES. Najczęściej są one w produktach do mycia ciała lub włosów. Dzięki nim te kosmetyki się pienią. Nie wszyscy jednak po nie sięgają, ponieważ są to substancje, które mogą wysuszać skórę, podrażniać ją, a u niektórych wywoływać reakcje alergiczne. Powinny ich unikać osoby z atopowym zapaleniem skóry, cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Osoby z cerą trądzikową i skłonną do podrażnień powinny natomiast zrezygnować ze stosowania kosmetyków ze składnikami ropopochodnymi, np. wazeliną. Tworzą one na powierzchni skóry niewidzialną warstwę, która nie przepuszcza żadnych substancji zewnątrz. Obciążona w ten sposób skóra jest bardziej podatna na powstawanie drobnoustrojów, odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków i innych zmian trądzikowych.

Które substancje najczęściej uczulają?

Istnieją składniki, których należy unikać, ponieważ mogą wpływać negatywnie na organizm. Często są to potencjalne alergeny, dlatego osoby uczulone powinny czytać skład kosmetyków INCI. Substancje zapachowe to składniki, na które wiele osób jest uczulonych. Po zastosowaniu ich pojawia się zaczerwienienie skóry, pieczenie, wyprysk kontaktowy czy swędzenie. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić składy kosmetyków, aby łatwiej odczytać to, co ważne. Istnieje ponad 5 tysięcy substancji zapachowych, chociaż nie wszystkie mogą negatywnie wpływać na organizm. Obecnie uważa się, że 26 z nich to potencjalne alergeny. Najczęściej uczula cinnamal, benzyl alcohol, citral, coumarin, limonene, lilial oraz eugenol.

Osoby wrażliwe na zapachy, ze skórą atopową czy wrażliwą mogą szukać produktów bez dodatku takich substancji. Zazwyczaj na opakowaniu mają one zamieszczone informacje „bez substancji zapachowych” lub „hipoalergiczne”.