Potówki to niewielkie, czerwone zmiany zlokalizowane na skórze. Nie są one groźne dla zdrowia, ale dla wielu są nieestetyczne. Zazwyczaj znikają samoistnie, jednak kiedy sączy się z nich ropa może być konieczne wprowadzenie antybiotykoterapii. Jak rozpoznać potówki i jakie zmiany wprowadzić, aby poprawić stan skóry.
Spis treści:
Potówki – czym są?
Jak powstają potówki?
Gdzie najczęściej pojawiają się potówki?
Potówki – rodzaje
Jak wygląda leczenie?
Co stosować na potówki?
Potówki – czym są?
Potówki to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku nadmiernego pocenia. Najczęściej powstają w sprzyjających warunkach, czyli w wysokiej wilgotności powietrza oraz temperaturze otoczenia. Jak się pewnie domyślasz, potówki z reguły pojawiają się w wakacje lub podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Zmiany te pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. U noworodków łatwo je pomylić w trądzikiem niemowlęcym lub wypryskiem atopowym, ponieważ wizualnie mogą je przypominać. U dorosłych natomiast potówki są podobne do zapalenia mieszków włosowych, infekcji bakteryjnych czy grzybiczych, a także do osutki polekowej. Pamiętaj, że potówki nie zagrażają zdrowiu, ale są nieestetyczne, dlatego wiele osób chce się ich pozbyć za wszelką cenę.
Jak powstają potówki?
W sytuacji, kiedy organizm nadmiernie się poci, gruczoły potowe ulegają zatkaniu, przez co nie mają, jak odprowadzać zgromadzonego w nich potu na zewnątrz. Zalega on pod wierzchnią warstwą skóry, tworząc drobne czerwone zmiany skórne w formie niewielkich pęcherzyków. Potówki na skórze są zlokalizowane w większych skupiskach, najczęściej w miejscach narażonych na podrażnienia wynikające z działania wysokiej wilgotności i temperatury.
Do przyczyn powstawania potówek można zaliczyć:
- przegrzanie organizmu,
- zwiększone pocenie się,
- noszenie odzieży niskiej jakości, wykonanej z nieoddychających materiałów,
- błędy w pielęgnacji,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- otyłość,
- zaburzenia funkcjonowania hormonów,
- niektóre choroby nowotworowe,
- stres.
Potówki mogą również powstawać w przebiegu menopauzy, cukrzycy, infekcji czy choroby Hashimoto.
Gdzie najczęściej pojawiają się potówki?
Potówki zarówno u dzieci, jak i dorosłych mogą pojawiać się na całym ciele, w miejscach, gdzie występują gruczoły potowe. Potówki na twarzy wywołują większy dyskomfort niż na ciele, ponieważ trudniej je ukryć. Zazwyczaj pojawiają się na czole, szyi i w okolicach karku, czyli w miejscach, które najintensywniej się pocą.
Potówki u dorosłych często również pojawiają się pod pachami, na plecach, w pachwinach czy na pośladkach. Występują również w zgięciach łokciowych czy pod piersiami. U dzieci, gruczoły potowe nie są aż tak rozwinięte, dlatego zmiany najczęściej powstają pod pieluszką czy ubraniami. U osób otyłych potówki mogą tworzyć się w wałach skórnych, a także na brzuchu czy udach.
Potówki – rodzaje
Istnieją trzy rodzaje potówek, które różnią się od siebie wyglądem oraz mechanizmem powstawania. Wśród nich znajdują się:
- Potówki zwykłe – powstają w wyniku zablokowania gruczołów potowych. Najczęściej są zlokalizowane w okolicy głowy, szyi i na tułowiu. Charakteryzują się drobnymi, licznymi pęcherzykami w kolorze białym lub przezroczystym. Zmiany nie są zaczerwienione. Z czasem samoistnie pękają. Niekiedy może pojawić się ropny wysięk.
- Potówki czerwone – powstają w wyniku zablokowania przewodu wyprowadzającego pot zlokalizowanego w głębszych warstwach naskórka. Charakteryzują się czerwonymi grudkami, najczęściej zlokalizowanymi na tułowiu. U dzieci mogą one pojawić się na twarzy, karku, pod pachami i w pachwinach. Potówkom może towarzyszyć świąd.
- Potówki głębokie – uszkodzenie przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego jest głęboko w skórze. Ten rodzaj zmian najczęściej występuje w krajach tropikalnych. Grudki są niewielkie, mają 1-3 mm i kolor biały. Mogą one częściowo lub całkowicie zahamować wydzielanie potu, co prowadzi do zaburzeń termoregulacji organizmu.
Jak wygląda leczenie?
Potówki nie wymagają specjalistycznego leczenia i najczęściej samoistnie znikają po wprowadzeniu zmian w sposobie ubierania czy pielęgnacji. Warto wiedzieć, co na potówki jest najlepsze, ponieważ poprawi to wygląd skóry. U dzieci i niemowląt należy wprowadzić poniższe zmiany:
- unikaj przegrzewania dziecka, ubieraj go w lekką i przewiewną odzież,
- często zmieniaj pieluszki, a skórę myj delikatnymi środkami oczyszczającymi,
- nie stosować oliwek do kąpieli,
- stosować niekomedogenne kosmetyki naturalne, np. naturalne serum do twarzy,
- skórę z potówkami warto przemywać letnią wodą,
- skuteczne mogą być kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku lub nagietka.
Leczenie potówek może być konieczne, jeśli pojawiają się trudno gojące się zmiany ropne. Może być konieczne miejscowe zastosowanie antybiotyków. Konsultacja lekarska będzie również konieczna w przypadku, kiedy rozdrapujesz zmiany na skórze. Najbardziej na to są narażone potówki na nogach czy na twarzy, ponieważ te miejsca są łatwo dostępne.
Co stosować na potówki?
Już wiesz, jak wyglądają potówki, teraz sprawdź, jak pielęgnować skórę, aby ograniczyć ich powstawanie. Chcąc wyeliminować ten problem, warto ograniczyć nadmierne pocenie się. Zadbaj o codzienne oczyszczanie i dokładne osuszanie skóry. Pozwoli to usunąć zanieczyszczenia ze skóry. Dobrym sposobem może być również stosowanie antyperspirantów.
Jeśli borykasz się z potówkami na twarzy, unikaj komedogennych kremów. Mogą one zapychać pory skóry i zwiększać ryzyko powstawania niedoskonałości. Sięgnij po lekki, aczkolwiek skuteczny naturalny krem do twarzy, który szybko się wchłonie i nie jest komedogenny. Dodatkowo poprawi wygląd skóry, zmniejszy widoczność zmarszczek czy zmian trądzikowych.
Dobrym rozwiązaniem jest również codzienne stosowanie toników do twarzy. Sprawdzą się do odświeżenia skóry, w szczególności w upalne dni, kiedy skóra się mocniej poci. Można je stosować nawet kilka razy w ciągu dnia.
Bezpośrednio na potówki można nałożyć krem z cynkiem. Ma on działanie wysuszające skórę, a także zapobiega rozwojowi dalszych zakażeń skóry. Warto również stosować produkty zawierające w swoim składzie mentol lub kwas borowy. Ograniczają one świąd skóry, a także działają przeciwbakteryjnie.