+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Poruszając temat konopi włóknistych warto zadać sobie pytanie, w jakiej kondycji znajduje się teraz ziemia. „Wycinamy lasy w szybszym tempie, niż są w stanie się odtworzyć, przeławiamy populacje ryb, które się nie odradzają i emitujemy więcej dwutlenku węgla do atmosfery niż lasy są w stanie pochłonąć.” – mówi Jakub Skrzypczyk z WWF Polska – Już w tej chwili zużywamy o 70% zasobów więcej niż Ziemia jest w stanie zregenerować. Każdego roku Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej – w 1993 r. był to 21 października, a w 2003 r. 22 września.1Jeśli podtrzymamy ten trend w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet, żeby utrzymać obecny styl życia.

Spis treści
Konopie włókniste nadzieją dla planety?
Czy istnieje sposób na poprawę sytuacji naszej planety?
Za co kochamy konopie włókniste?
Oczyszczają glebę i powietrze
Konopie mogą pomóc zmniejszyć wylesianie
Konopie mogą zastąpić plastik
Odzież z konopi
Olej konopny w kosmetykach Manu Natu
Masz wybór

Konopie włókniste nadzieją dla planety?

Analizując znaczenie konopi włóknistych dla kondycji naszej planety należy przypomnieć, że nadmierny wypas, wylesianie oraz rolnictwo doprowadzają do degradacji ziemi. Na glebie zdegradowanej nie można już niczego uprawiać. W skali globalnej 52% gruntów rolnych jest już zdegradowanych.2

Nie lepiej jest też z zanieczyszczeniem powietrza. Największymi źródłami emisji dwutlenku węgla są:

  • spalanie paliw kopalnych w elektrowniach,
  • transport – samochody i samoloty,
  • procesy związane z produkcją towarów przemysłowych,
  • wylesianie.

emisja co2 przez człowieka

Czy istnieje sposób na poprawę sytuacji naszej planety?

Jako miłośnicy ziemi i natury nieustannie poszukujemy odpowiedzi na to pytanie,
a nasze działania koncentrują się głównie na niezwykłych właściwościach roślin.
Kilka lat temu świat ponownie przyjrzał się konopi siewnej, a my całkowicie się w niej zakochaliśmy!

Możliwości jakie daje ta roślina wydają się być nieskończone.
Szacuje się, że konopie włókniste mają około 50 tys. zastosowań w różnych dziedzinach przemysłu.

Powszechnie uważa się, że jest tylko jeden rodzaj konopi – konopie indyjskie o właściwościach halucynogennych, narkotycznych. Natomiast drugim ich gatunkiem są konopie siewne, w pełni legalne zawierające poniżej 0,02 % THC
Historia tej niezwykle intrygującej rośliny sięga aż 12.000 lat wstecz. Nie bez powodu zatem konopie umieszcza się wśród najstarszych znanych ludzkości roślin.

Za co kochamy konopie włókniste?

Oczyszczają glebę i powietrze

Konopie włókniste mają jedne z najwyższych właściwości fitoremediacyjnych, oczyszczają glebę zdegradowaną przez przemysł wydobywczy i metalurgiczny. Uprawa konopi w glebie hamuje nadmierny rozwój chwastów, chorób i szkodników roślin3. Do ich uprawy nie stosuje się nawozów sztucznych.

Jeden hektar konopi w 3 miesiące produkuje tyle tlenu co 60 letni hektarowy las!

Konopie mogą pomóc zmniejszyć wylesianie

Przez tysiące lat konopie były wykorzystywane jako materiał do produkcji papieru. Wraz ze wzrostem skali przemysłu coraz częściej zastępowano go drewnem. Zwiększenie skali przemysłu konopnego na świecie, zmniejszyłoby liczbę drzew wycinanych w celu wykorzystania ich w przemyśle papierniczym. Z jednego akra konopi produkuje się czterokrotnie więcej miazgi włóknistej na papier niż z jednego akra drzew.

Konopie mogą zastąpić plastik

Ze względu na swoją wytrzymałość włókno konopne może być stosowane do materiałów kompozytowych, które mogą być użyte do wykonania np. samochodów czy myśliwców.

Henry Ford już w 1941 roku stworzył plastikowy samochód napędzany konopiami i innymi paliwami roślinnymi, którego błotniki były wykonane z konopi. Planował „wyhodować” samochody tak, aby wszystkie jego materiały były pochodzenia roślinnego.

Celem Manu Natu jest rozwój produkcji bioplastiku z konopi przemysłowych, co jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu na terenie naszego kraju. Bioplastik jest ekologiczną alternatywą dla zwykłego plastiku, wygrywa z nim pod każdym względem. Jego produkcja na zawsze odmieni produkcję opakowań na świecie. Nadaje się przy tym do recyklingu oraz ulega biodegradacji w bardzo krótkim czasie. Jest lekki i jednocześnie bardzo wytrzymały, nietoksyczny, a do jego produkcji nie wykorzystuje się paliw kopalnych i w całości produkowany jest z surowców roślinnych.

Odzież z konopi

Szczególnie warte zainteresowania są walory zdrowotne dotyczące odzieży z włókien konopnych. Poprzez ich wysoką higroskopijność, przewiewność oraz brak skłonności do gromadzenia ładunków elektrostatycznych.

Konopie wykorzystuje się we włókiennictwie, ponieważ ich włókno jest bardzo trwałe. Ubrania z lnu i konopi są trwałe, odporne na przetarcia, więc często były stosowane do ubrań roboczych. W USA było zalecenie, żeby dla żołnierzy produkować mundury z konopi ze względu na ich trwałość.

Co ciekawe, sam Krzysztof Kolumb ma nieco wspólnego z konopiami. Żagle jego trzech statków – Pinta, Nina i Santa Maria – były w całości zbudowane z włókien konopnych.

Olej konopny w kosmetykach Manu Natu

Użycie oleju konopnego w kosmetykach nawilżających przynosi doskonałe efekty. Jest to możliwe ze względu na skład oleju, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega 6. Zawiera również witaminy z grupy A, D, E i K. Aby wzmocnić dobroczynne działanie oleju konopnego Manu Natu wzbogaca składy swoich kosmetyków o w pełni naturalne składniki jak, masło kakaowe, masło Shea, czy olejek z kokosa.

Wyjątkowo uważnie selekcjonujemy producentów, z którymi nawiązujemy współpracuje. Nasz główny partner handlowy w zakresie konopi, prowadzi uprawy na terenie Polski w województwie lubuskim, wykorzystując glebę najwyższej klasy. Swoje uprawy kontroluje na każdym etapie od zasadzenia ziarenka po etap końcowy, czyli wytłoczenie olejków.

Stworzone przez nas receptury są efektem autorskiej pracy wybitnych naukowców, bazujących na lapidarnym i naturalnym składzie. Olejek konopny oraz perfekcyjnie połączone z nim wegańskie składniki sprawiają, że kosmetyki tego typu mają szereg korzystnych cech wzmacniających i ochronnych dla skóry i włosów.

Masz wybór

Wierzymy, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość naszej planety. Swoimi działaniami możemy wpływać na nasze otoczenie i inspirować najbliższych do bardziej świadomego życia.

Naszą misją jest promocja konopi włóknistych jako cudownej rośliny, która może pomóc nam uratować naszą planetę.

Jeśli podzielasz nasze wartości prosimy o udostępnienie tego artykułu i wspierania polskich producentów konopi poprzez wyszukiwanie i wybieranie produktów z konopi włóknistej.

#RatujmyGlebę #RatujmyPowietrze #WspieramKonopne

Źródła:

  1. WWF, Od dziś ludzkość żyje na ekologiczny kredyt. Jedna ziemia nam nie wystarczy.
  2. Ruch „Ratujmy Glebę”, Magia gleby.
  3. Ryszard Kaniewski, Irena Pniewska, Andrzej Kubacki, Małgorzata Strzelczyk, Magdalena Chudy, Grzegorz Oleszak, Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza, Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 139-144.