Kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność. Ekologiczne składy, delikatne działanie nienaruszające bariery skóry i brak testowania na zwierzętach przyciąga zarówno młodych rozpoczynających swoją przygodę z kosmetykach, jak i doświadczone w pielęgnacji osoby. Sklepowe półki uginają się pod nowymi produktami pochodzenia naturalnego. Jak rozpoznać te najskuteczniejsze? Czym kierować się podczas wyboru? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozróżnić kosmetyki naturalne od tych pochodzenia syntetycznego.
Spis treści:
Czym są naturalne kosmetyki?
Naturalne kosmetyki – zalety
Czym się różnią kosmetyki naturalne od syntetycznych?
Jak sprawdzić, czy dany kosmetyk jest bezpieczny?
Co wybrać – kosmetyki naturalne, a konwencjonalne
Najważniejsze certyfikaty kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne a organiczne – poznaj różnice!
Czym są naturalne kosmetyki?
Zagłębiając się w tajniki pielęgnacji skóry, warto wiedzieć czym są kosmetyki naturalne, które zyskują coraz większe grono zwolenników. Kosmetyki naturalne są otrzymywane ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego, co oznacza, że w ich składzie nie znajdziecie składników pochodzenia zwierzęcego ani również syntetycznych. Tego typu produkty bazują na olejkach eterycznych, olejach roślinnych i mineralnych czy ekstraktach ziołowych. Nie są one testowane na zwierzętach, jednak w ich składzie są dopuszczalne składniki, jak miód czy pyłek pszczeli, ponieważ zostały one pozyskane bez cierpienia zwierząt.
Obecnie oferta kosmetyków naturalnych jest tak szeroka, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie naturalnych linii przeznaczonych do pielęgnacji różnych typów cery. Rośnie także rynek niewielkich manufaktur kosmetycznych, jak Manu Natu oferujące naturalne kosmetyki do ciała .
Naturalne kosmetyki – zalety
Zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że nie zaburzają fizjologicznych procesów skóry. Ich zadaniem jest delikatna pielęgnacja, bez naruszania bariery naskórkowej skóry. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy powinny być regularnie stosowane, ponieważ dzięki temu można zaobserwować ich zbawienny wpływ na skórę. Codzienne pielęgnowanie skóry ekologicznymi kosmetykami sprawia, że staje się ona bardziej gładka, nawilżona, zmniejszają się niedoskonałości i co najważniejsze, ma możliwość samodzielnej regeneracji.
Wiele składników wykorzystywanych w tego typu produktach pochodzi z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Takie miejsca są regularnie kontrolowane, a także weryfikowane pod kątem jakości. Zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że nie są w nich stosowane syntetyczne barwniki ani substancje zapachowe, które są odpowiedzialne za wiele podrażnień skóry.
Polskie kosmetyki naturalne są znane w coraz większej ilości krajów, ponieważ charakteryzują się wysoką jakością i skrupulatnie dobranym składem. Tworząc nasze produkty bazujemy na konopiach siewnych, które pochodzą z certyfikowanych, rodzimych upraw, dlatego mamy pewność ich jakości i pochodzenia. Wprowadzając na rynek pierwsze kosmetyki do pielęgnacji twarzy, stawialiśmy na skład, który będzie nie tylko w pełni naturalny, ale również skuteczny. Doskonale wiemy, że wygląd skóry, w szczególności twarzy jest ważny dla wielu z nas. Kosmetyki naturalne dla nastolatków mogą pomóc uporać się z wieloma niedoskonałościami, nadmierną produkcją sebum czy widocznymi zaskórnikami. Po naturalne kosmetyki na trądzik sięgają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, którzy chcą zadbać o stan swojej skóry.
Czym się różnią kosmetyki naturalne od syntetycznych?
Kosmetyki naturalne do twarzy, ciała czy włosów pochodzą z ekologicznych i kontrolowanych upraw. Nie mają w składzie substancji o wysokim potencjale alergizującym, jak parabeny, silikony, parafiny czy pochodne ropy naftowej. Jednak należy pamiętać, że każda skóra jest inna i jej obserwacja po wprowadzeniu nowych produktów jest bardzo ważna. Kosmetyki naturalne produkuje się przy użyciu wielu sposobów, aby wydobyć z roślin, jak najwięcej dobra. Najczęściej wykorzystuje się metody ekstrakcji, filtracji, destylacji, tłoczenia, suszenia. Produkty syntetyczne natomiast powstają w laboratorium, pod kontrolą technologów w wyniku reakcji chemicznych.
Kosmetyki syntetyczne mogą zawierać składniki pochodzenia naturalnego, ale w drugą stronę ta zasada już nie obowiązuje. Naturalne kosmetyki mogą być stosowane również przez osoby o cerze wrażliwej czy skłonnej do podrażnień. Produkty syntetyczne nie zawsze są dla nich bezpieczne. Naturalne kosmetyki dla ciężarnych często muszą spełniać wysokie wymagania, aby były bezpieczne nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla dziecka.
Wiele osób z przyjemnością sięga po naturalne kosmetyki do włosów. Dzieje się tak, ponieważ w ostatnich latach coraz więcej osób zaczęło unikać SLS-ów w szamponach. W Manu Natu stworzyliśmy dwa rodzaje szamponu pozbawionego silikonów. Szampon w kostce to produkt, który nie tylko myje i pielęgnuje włosy i skórę głowy, ale również jest stworzony w nurcie less-waste, co pomaga w ochronie środowiska.
Jak sprawdzić, czy dany kosmetyk jest bezpieczny?
Każdy kosmetyk dopuszczony na rynek musi przejść odpowiednie teksty. Istotne jest przeprowadzenie badań toksykologicznych, które weryfikują skład, sprawdzają kontakt kosmetyku z ciałem, a także ilość i częstotliwość aplikacji. Równie ważne, jest zweryfikowane czy produkt jest odpowiednio zabezpieczony przed drobnoustrojami.
Aby sprawdzić czy konkretny kosmetyk jest dla nas bezpieczny warto wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu niewielkiej ilości produktu za uchem i sprawdzenie czy po upływie doby nie pojawiają się żadne dolegliwości, jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie czy wysypka.
Co wybrać – kosmetyki naturalne, a konwencjonalne
Kosmetyki konwencjonalne są wytwarzane przemysłowo, czyli do ich produkcji w większości zostały użyte składniki syntetyczne. Zawierają one w swoim składzie wiele substancji, które nie występują w kosmetykach naturalnych. Kosmetyki konwencjonalne są ukierunkowane na szybkie efekty. Ich zaletą jest to, że zawierają skuteczne składniki, które są dopuszczone do stosowania w kosmetykach w Polsce, jednak nie wszystkie są pochodzenia naturalnego. W tego typu produktach mogą pojawić się parabeny, konserwanty, parafina czy SLS-y.
Kosmetyki naturalne natomiast charakteryzują się długofalowym działaniem, a pierwsze efekty są widoczne dopiero po dłuższym stosowaniu. Jednak, dzięki temu, że składniki aktywne działają w głębszych warstwach skóry, ich skuteczność jest wyższa. Wspomagają one regenerację skóry, stymulując ją do odnowy. To, które kosmetyki warto wybrać zależy od indywidualnych potrzeb, ponieważ u każdego sprawdzi się inny rodzaj. Można również stosować zarówno kosmetyki naturalne, jak i konwencjonalne.
Najważniejsze certyfikaty kosmetyków naturalnych
Certyfikaty kosmetyczne potwierdzają spełnienie norm kosmetyku, które są indywidualnie ustalane przez instytucję certyfikującą. Zasady przyznawania certyfikatu są jawne, dlatego producenci mogą się do nich przygotować. Uzyskując certyfikat, konsumenci mają pewność, że sięgają po produkt, który jest naturalny. Do najważniejszych certyfikatów należą:
- ECOCERT,
- COSMEBIO,
- NA TRUE,
- COSMOS,
- BDIH,
- SOIL ASSOCIATION.
Kosmetyki naturalne a organiczne – poznaj różnice!
Wiele osób zastanawia się, czy kosmetyki naturalne a organiczne oznaczają to samo. Odpowiedź brzmi: NIE. Prawnie nie ma regulacji dotyczących nazewnictwa kosmetyków, dlatego producenci używają ich zamiennie. Warto pamiętać, że produkty ekologiczne, jak naturalne kosmetyki do kąpieli czy do ciała, zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Taki produkt powinien posiadać przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, nie mogą się z nim znajdować żadne parabeny czy szkodliwe substancje. Dużą rolę ogrywa również opakowanie. Powinno nadawać się do recyklingu, aby nie zanieczyszczać środowiska. Wymogiem kosmetyków naturalnych jest fakt, że nie mogą być testowane na zwierzętach.
Kosmetyki organiczne są wytwarzane ze składników pochodzenia organicznego. Do ich produkcji nie zostały użyte żadne nawozy, stymulatory, antybiotyki czy pestycydy. Certyfikacja kosmetyków organicznych jest bardziej rygorystyczna. Aby dany produkt mógł być określany jako organiczny musi spełniać wszystkie wymagania te, co naturalny produkt, a oprócz tego 10% składników powinno pochodzić z ekologicznych upraw.