Opuchlizna oczu to defekt, na który bardzo często mamy wpływ. Pojawia się w wyniku nieprzespanej nocy, płaczu lub stosowania diety ubogiej w cenne witaminy i minerały. Opuchlizna pojawia się, kiedy pijemy za mało wody, nie pielęgnujemy skóry pod oczami, a także często sięgamy po używki. Zmieniając swój tryb życia możemy szybko zwalczyć jej oznaki. Jeśli to nie pomaga, należy ustalić przyczynę opuchniętych oczu. Może ona świadczyć o różnych schorzeniach. Dowiedz się jakich.
Spis treści:
Opuchnięte oczy – co to znaczy?
Opuchnięte oczy – przyczyny
Jak zapobiec opuchniętym oczom?
Jakie badania na opuchnięte oczy?
Co zrobić żeby zeszła opuchlizna z oczu?
Opuchnięte oczy – co to znaczy?
Skóra w okolicy oczu jest cieńsza niż ta, która zajmuje powierzchnię twarzy. W wyniku tego dużo szybciej się starzeje, a także bardziej widać na niej wszelkie niedoskonałości. Pod skórą pod oczami znajduje się niewiele komórek tłuszczowych, natomiast naczynek krwionośnych jest zdecydowanie więcej niż w innych partiach ciała.
Opuchnięte oczy sprawiają, że twarz wygląda starzej, bardziej zmęczona i zaniedbana. Kobiety często zakrywają ten defekt poprzez stosowanie określonego makijażu, jednak jeśli problem pojawia się częściej niż w wyniku konkretnych działań, to warto to skonsultować z lekarzem i znaleźć przyczynę opuchlizny.
Opuchnięte oczy – przyczyny
Zastanawiając się, co na opuchnięte oczy będzie najskuteczniejsze należy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego stanu. Wiele powodów jest błahych i przemijają one samoistnie w ciągu kilku dni. Opuchnięte oczy często pojawiają się w wyniku płaczu lub zarwanej nocy, a u niektórych osób występują w wyniku gromadzenia się wody spowodowanej spożywaniem potraw bogatych w sól. Do poważniejszych przyczyn zalicza się:
- alergie na pyłki, sierść zwierząt, kurz, roztocza,
- zapalenie spojówek,
- gradówka lub jęczmień,
- ugryzienie owada,
- zapalenie zatok,
- ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
- uraz mechaniczny oka lub jego okolicy,
- choroby tarczycy,
- zaburzenia hormonalne,
- nowotwór oczodołu.
Opuchlizna wokół oczu powstaje także w wyniku nadużywania kawy, herbaty lub alkoholu, dlatego należy z nich zrezygnować. Promiennemu wyglądowi nie sprzyja również niewysypianie się oraz liczne nocne pobudki. Opuchnięte powieki górne mają wiele wspólnych przyczyn z zatrzymywaniem się wody w kończynach dolnych. Wprowadzenie niewielkich zmian może pozwolić pozbyć się tego problemu.
Jak zapobiec opuchniętym oczom?
Co zrobić na zapuchnięte oczy? Przede wszystkim należy się porządnie wyspać. Dobrej jakości sen może zdziałać cuda. Również bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie, a w dni kiedy temperatura powietrza jest wysoka, nawet więcej. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, chudy nabiał, jaja i pełnoziarniste produkty. Posiłki należy spożywać regularnie, w równych odstępach czasu. Kolacja powinna być lekkostrawna, aby nie obciążać żołądka na noc. Sprawdzi się sałatka, grillowana ryba czy kurczak. Wiedząc, co na opuchnięte oczy jest korzystne, warto przyjrzeć się swojej diecie. Należy zmniejszyć spożycie cukru i soli, a także wyeliminować gazowane napoje i fast foody.
Duży wpływ na widok oczu ma pielęgnacja. Codziennie należy wykonywać demakijaż oczu. Tusz do rzęs i cienie do powiek należy usuwać delikatnie, bez pocierania. Należy stosować naturalne kosmetyki, które nie będą podrażniać delikatnej skóry oczu. Warto później delikatnie stonizować skórę jednym z naturalnych hydrolatów. Ukoją, zmniejszą opuchliznę i nawilżą skórę wokół oczu.
Można również wykonywać masaż twarzy, włączając w to okolice oczu. Delikatne oklepywanie, głaskanie i masowanie tej okolicy pozwoli zmniejszyć zastoje wodne i odświeżyć spojrzenie. Warto także nałożyć na oczy schłodzone plasterki ogórka lub zimne łyżki. Zmniejszą one nieestetyczną opuchliznę.
Jakie badania na opuchnięte oczy?
Opuchnięte oczy rano, często nie są groźne, ale co zrobić, jeśli taki stan utrzymuje się cały dzień, a ani zmiana diety ani stylu życia nie pomaga. Jest to sygnał, że mogą one zwiastować chorobę. Warto wtedy wykonać badania, które pozwolą ustalić przyczynę takiego stanu. Należy wtedy zrobić:
- badania hormonalne, w szczególności pakiet tarczycowy sprawdzający pracę tego gruczołu,
- CRP, pozwalający ustalić czy w organizmie nie toczy się stan zapalny,
- oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika, które obrazują pracę nerek,
- morfologię krwi, czyli badanie ogólnego stanu organizmu.
Niekiedy można również rozszerzyć diagnostykę o badanie obrazowe USG, w szczególności, jeśli podejrzewane są choroby związane z nerkami czy wątrobą.
Co zrobić żeby zeszła opuchlizna z oczu?
Aby zeszła opuchlizna oczu należy równocześnie zadbać o nawodnienie organizmu, dietę i pielęgnację skóry. Jeśli skóra twarzy jest sucha, matowa i z widocznymi niedoskonałościami, można zadziałać kompleksowo. Serum do twarzy ma naturalny skład i bardzo dobrze się rozprowadza. Można go nakładać zarówno rano, jak i wieczór na oczyszczoną skórę. Zawiera w swoim składzie odżywczy olej konopny, który sprawdzi się w pielęgnacji całej twarzy.
Pielęgnacja oczu powinna zostać uzupełniona poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków do twarzy. Jednym z nich jest krem do twarzy. Jego regularna aplikacja sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona, zregenerowana i ukojona. Zawiera składniki nawilżające, dlatego na noc można nałożyć jego grubszą warstwę, aby o poranku cieszyć się gładką i miękką skórą.
Warto także nałożyć domową maseczkę na bazie ogórka i aloesu. Wystarczy warzywo zetrzeć na tarce o małych oczkach, odsączyć i połączyć z niewielką ilością żelu aloesowego. Taką papkę nałożyć na zamknięte oczy. Po 15 minut należy ją zmyć ciepłą wodą.