Włosy to nie tylko to, co widzimy gołym okiem, ale również część, która znajduje się w skórze głowy. W ciągu całego życia nasze włosy mogą się zmieniać, dlatego właściwa pielęgnacja, dieta i suplementacja ma ogromny wpływ na ich kondycję. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące budowy włosa i zobacz co możesz zrobić już dziś, aby sprawić, że będą szybko i zdrowo rosnąć.
Spis treści:
Z jakich pierwiastków składają się włosy?
Z jakich warstw składa się włos?
Jaka jest budowa włosa?
Ile trwa faza wzrostu włosa?
Ile włosów może wyrosnąć z jednego mieszka?
Jak długo żyje włos?
Co niszczy cebulki włosów?
Z jakich pierwiastków składają się włosy?
Włosy to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz, ale również części, które znajdują się pod skórą. Budowa włosa ma określoną strukturę. W 90% stanowi ją keratyna, czyli spoiste białko o strukturze włókna. Sama keratyna składa się z około 18 aminokwasów, wśród których warto wyróżnić cystynę i metioninę. W swojej budowie zawierają siarkę, która jest odpowiedzialna za sprężystość, wytrzymałość i odporność włosów na czynniki atmosferyczne czy stylizację.
Budowa chemiczna włosa obejmuje komponenty, takie jak minerały, proteiny, lipidy, pigmenty oraz wodę. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i ten rozkład może się różnić pomiędzy poszczególnymi osobami.
Z jakich warstw składa się włos?
Budowa łodygi włosa nie jest skomplikowana, ponieważ w całości zbudowana jest ona z keratyny. Właśnie ta część składa się z rdzenia, kory i osłonki włosa, gdzie każda z nich pełni ważną rolę. Najwięcej, bo aż 80% masy włosa stanowi kora. To właśnie w niej znajduje się melanina, która nadaje włosom konkretny kolor. Osłonka włosa otacza korzeń, chroniąc go przed wysokimi temperaturami, zabiegami chemicznymi czy smogiem. Rdzeń znajduje się w każdym typie włosów, z wyjątkiem cienkich.
Jaka jest budowa włosa?
Włos składa się z kilku części. Niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem, a jedynie podczas badania u trychologa. Można wyróżnić:
- łodygę, czyli martwą część widoczną na powierzchni skóry,
- korzeń, znajdujący się w naskórku,
- pochewkę, czyli część otaczającą korzeń,
- opuszkę, nazywaną również cebulką,
- brodawkę.
Warto pamiętać o tym, że na strukturę włosa ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, które decydują o tym, jak wyglądają nasze kosmyki. Dzięki temu, jak je pielęgnujemy, mogą być silne, giętkie i elastyczne, a w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji, szorstkie, matowe i cienkie. Korzeń włosa jest w centrum mieszka włosowego, a jego budowa obejmuje cebulkę i brodawkę. W tym miejscu powstaje włos, dlatego bardzo ważne jest to, czy dbasz o swój organizm.
Ile trwa faza wzrostu włosa?
Włos rośnie w 3 różnych fazach, a każda z nich trwa określoną ilość czasu. Jego wzrost rozpoczyna się od mieszka włosowego, który jest niewielkim wgłębieniem w naskórku. W momencie, kiedy znajdujące się w nim komórki włosowe dojrzewają, przebijają się przez skórę i zaczyna rosnąć włos, który widzimy.
Pierwsza faza wzrostu włosa to anagen. Trwa między 2, a 8 lat. Komórki włosa namnażają się, dzięki czemu kosmyki stają się coraz dłuższe. U osób zdrowych w tej fazie znajduje się ok.80-90% wszystkich włosów na głowie. Kolejna faza to katagen, czyli faza przejściowa. Trwa krótko, bo zaledwie kilka dni do maksymalnie 2 tygodni. Włosy nie rosną, ani nie wypadają, ale cebulka włosa powoli zaczyna się odrywać od brodawki, a mieszek ulega skurczeniu. W tej fazie zdrowa osoba ma ok.1% włosów. Ostatnia faza to telogen, czyli tzw.faza spoczynku. Trwa 2-3 tygodnie, podczas których cebulka włosa całkowicie odrywa się od brodawki i jest wypychana przez mieszek włosowy. Równocześnie powstaje w jego miejsce nowy włos, a stary wypada. Na głowie znajduje się ok. 10-15% włosów.
Ile włosów może wyrosnąć z jednego mieszka?
Na głowie mamy ok.150 tysięcy włosów, które rosną ok.1-1,5 cm miesięcznie. Tempo ich wzrostu zależy od genetyki, pielęgnacji, sposobu odżywiania się czy współistnienia chorób. Z jednego mieszka włosowego może wyrosnąć nawet 5 włosów, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. U osób, które mają grube włosy, zazwyczaj wyrasta ok.3 włosów z jednej cebulki. Często jednak jest to 1-2 włosy przypadające na jeden mieszek. W ciągu całego życia jedna cebulka zazwyczaj produkuje ok.30 włosów, a pamiętając, że włosy rosną kilka lat, daje to spory okres czasu.
Jak długo żyje włos?
Chociaż faza anagenu może trwać nawet 8 lat, to należy pamiętać, że na ten okres ma wpływ wiele czynników. Warto znać opis budowy włosa, dzięki temu jesteśmy bardziej świadomi w ich pielęgnacji. Samo mycie czasem nie wystarcza i konieczne jest stosowanie dodatkowych kosmetyków naturalnych. Włosy warto wzmacniać stosując naturalny szampon wzmacniający, który sprawi, że będą mocniejsze. Zazwyczaj jeden włos żyje ok.3-4 lat, a następnie wypada i w jego miejsce powstaje kolejny.
Włosy nie rosną przez całe życie w tym samym tempie. Najszybciej następuje to u osób w wieku 16-25 lat, a następnie ten proces spowalnia. W szczególności po tym okresie warto baczniej przyjrzeć się pielęgnacji, diecie i suplementacji. Przyjmowanie cynku, selenu czy biotyny sprawi, że włosy będą mocniejsze, a ich wypadanie mniej nasilone. Miedź może spowolnić proces pojawiania się siwych kosmyków. Przed każdą suplementacją warto jednak wykonać badania krwi i oznaczyć stężenie tych pierwiastków i witamin.
Co niszczy cebulki włosów?
Budowa łodygi włosa jest niezmienna, jednak mamy wpływ na jej wygląd. Warto po każdym myciu szamponem nałożyć odżywkę, która domknie łuski, wygładzając włosy i sprawiając, że będą one bardziej błyszczące i sypkie. My proponujemy wypróbowanie naszych odżywek z dodatkiem oleju konopnego, który regeneruje i odżywia włosy, a dodatkowo sprawia, że ich wzrost jest szybszy. Fanom zero waste polecamy odżywkę w kostce https://manunatu.pl/naturalna-odzywka-do-wlosow-w-kostce, a osobom, które chcą zadbać o środowisko, ale lubią produkty w butelkach polecamy naturalną odżywkę do włosów zamkniętą w opakowaniu, które nadaje się do recyklingu.
Aby mieć długie i piękne włosy należy nie tylko stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, ale również regularnie podcinać końcówki. Nie należy zapominać o wykonywaniu peelingu skóry głowy, dzięki czemu można usunąć pozostałości po produktach do stylizacji, a także zanieczyszczenia. W taki sposób można pobudzić cebulki włosów, a co za tym idzie przyspieszyć wzrost włosów.
Nie bez znaczenia są także akcesoria fryzjerskie. Warto stosować suszarkę z możliwością regulacji temperatury i siłą nawiewu. Można również sięgnąć po kosmetyki termoochronne i dobrej jakości szczotkę do włosów. Po zimie, kiedy często nosimy czapkę warto w szczególności zadbać o włosy. To również dobry moment, aby przyjrzeć się codziennej pielęgnacji i wprowadzić zmiany. Jedną z nich może być szampon w kostce, który pokochało już wiele kobiet i mężczyzn.