Wypadanie włosów to częsty problem wielu kobiet i mężczyzn. Jego przyczyny są najczęściej bardzo prozaiczne i pomocne jest wprowadzenie niewielkich zmian. Warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji, diecie, a także zastosować kilka domowych sposobów, które poprawią wygląd włosów i skóry głowy. Koniecznie sprawdź, jak zahamować ich wypadanie.
Spis treści:
Wypadanie włosów – jakie są przyczyny?
Wypadanie włosów – co jeść?
Co suplementować na wypadające włosy?
Jak naturalnym sposobem zatrzymać wypadanie włosów?
Wypadanie włosów – jakie są przyczyny?
Z wypadaniem włosów musi sobie radzić wiele kobiet oraz mężczyzn. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, od tych najbardziej prozaicznych po bardziej złożone wymagające specjalistycznego leczenia. Z większością z nich można sobie poradzić domowymi sposobami, suplementacją lub zmianą kilku codziennych nawyków. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:
- błędy pielęgnacyjne,
- dieta uboga w cenne witaminy i składniki mineralne,
- zaburzenia odżywiania,
- palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
- przewlekły stres,
- choroby skóry (łuszczyca, grzybica, atopowe zapalenie skóry),
- niektóre choroby,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy),
- trudne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, słońce).
U mężczyzn wypadanie włosów może wynikać z łysienia androgenowego, u kobiet po porodzie jest związane z obniżeniem poziomu estrogenów. O ile na niektóre choroby nie mamy wpływu, ale na pielęgnację włosów już tak, dlatego nie warto jej bagatelizować.
Wypadanie włosów – co jeść?
Pierwszym krokiem do zadbania o włosy jest zmiana diety. Powinna być ona bogata w witaminy i minerały, aby zapobiegać niedoborom. Warto włączyć świeże, sezonowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, kasze, a także wartościowe białko pochodzące z chudego mięsa czy nabiału. Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy spożywać tłuste ryby morskie, które są doskonałym źródłem kwasów omega-3. Aby zadbać o wzmocnienie włosów warto również włączyć do swojej diety jaja, żółtka jaj i owoce morza.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, które wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale również włosów. Możesz pić także herbaty ziołowe, np. zawierające skrzyp polny lub pokrzywę. Wszelkie Twoje działania związane ze zmianą diety nie będą widoczne od razu, a dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Jeśli chcesz zapobiec wypadaniu włosów, zacznij od diety i odpowiedniej suplementacji.
Co suplementować na wypadające włosy?
Suplementy na wypadające włosy mogą być różne i najlepiej dopasować je do swojego organizmu. Zanim po nie sięgniesz, warto wykonać badania, które pozwolą sprawdzić ich poziom. Zamiast sięgać po złożone preparaty witaminowe, lepiej rozpocząć kurację tymi przeznaczonymi do zahamowania wypadania włosów. W ich składzie często znajduje się skrzyp polny, witaminy z grupy B, a także cynk i selen.
Dobrym rozwiązaniem są również preparaty, które w składzie posiadają argininę i kofeinę. Działają one pobudzająco na skórę głowy, wspierając mikrokrążenie. Włączenie suplementów z keratyną zadziała odżywczo na włosy, a także pozwoli im szybciej rosnąć. Poznaj nasze sposoby na szybszy wzrost włosów
Jak naturalnym sposobem zatrzymać wypadanie włosów?
Naturalne kosmetyki na wypadanie włosów pozwalają nie tylko zahamować ich utratę, ale również wzmacniają je, odżywiają i przyspieszają ich wzrost. To bardzo ważne, kiedy chcesz szybko uzyskać długie, gęste włosy. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, dobrana do potrzeb włosów i skóry głowy. Dobrze dobrany szampon, jak naturalny szampon z olejem konopnym, nie tylko pielęgnuje włosy, ale również zmniejsza ich wypadanie. Możesz wzmocnić jego działanie stosując naturalną odżywkę do włosów. Regularne stosowanie tego duetu pozwoli Ci uzyskać bujną i długą fryzurę i zdecydowanie zmniejszyć utratę włosów. Wypielęgnowane włosy rosną szybciej, są zdrowsze i mocniejsze.
Łatwym sposobem na zahamowanie wypadania, jest pobudzenie mieszków włosowych do pracy. Pomocny może być masaż głowy. Poświęć na niego kilka minut podczas każdego mycia głowy. Możesz zrobić to samymi dłońmi, jak i również użyć specjalnej szczotki. Systematyczne wykonywanie masażu poprawia ukrwienie skóry głowy i sprawia, że włosy rosną mocniejsze i grubsze.
Duże znaczenie dla stanu włosów ma noszenie odpowiedniej fryzury. Staraj się, jak najczęściej nosić rozpuszczone włosy, a unikaj spinania ich w ciasny kucyk. Możesz natomiast zrobić warkocz, najlepiej taki luźny. Do upinania włosów używaj tylko satynowych gumek, które są delikatne dla włosów. Możesz również wymienić swoją poduszkę na tą wykonaną z satyny.
Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami. Zawsze je dokładnie wysusz. Możesz również związać je w luźny warkocz na noc lub ubrać specjalny czepek. Jak widzisz, domowe sposoby na wypadanie włosów nie są skomplikowane i możesz je w każdej chwili włączyć do swojej codziennej rutyny.