Szybko rosnące włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety nie u każdej ten proces jest łatwy. Na tempo wzrostu włosów ma wpływ wiele czynników, ale samodzielnie również możesz sprawić, że będą one długie, mocne i błyszczące. Poznaj naturalne metody i zyskaj włosy o jakich marzysz.
Spis treści:
Jak szybko rosną włosy? Od czego to zależy?
Co może spowalniać porost włosów?
Czy można przyspieszyć porost włosów?
Jak naturalnie pobudzić porost włosów?
Jak szybko rosną włosy? Od czego to zależy?
Włosy w ciągu miesiąca rosną około 1 cm. Jednak warto zauważyć, że tempo wzrostu jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielu czynników – genetyki, chorób, diety, suplementacji oraz pielęgnacji. Do wzrostu, włosy potrzebują szeregu składników odżywczych i witamin, które najłatwiej dostarczać wraz z pożywieniem. Właśnie dlatego zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla całego organizmu.
W Twoim codziennym jadłospisie powinno znaleźć się jakościowe białko. Najlepiej sięgnąć po chude mięso, ryby, nabiał czy rośliny strączkowe. Ważnym składnikiem codziennej diety są NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie one są odpowiedzialne za to, że Twoje włosy będą mocne i błyszczące. Można je znaleźć w morskich rybach, a jeśli ich nie spożywasz lub jesz za mało, to konieczna jest suplementacja kwasami omega. Ludzki organizm samodzielnie ich nie wytworzy i konieczne jest przyjmowanie z zewnątrz. Kwasy omega nie tylko pozytywnie wpływają na stan włosów, ale również wspomagają pracę mózgu i działają przeciwzapalnie.
Witaminy z grupy B pozwalają włosom szybciej rosnąć. Znajdziesz je w warzywach, produktach pełnoziarnistych, kaszach i płatkach owsianych. Do prawidłowego wzrostu włosów potrzebujesz także cynku, miedzi, selenu i witamin o działaniu antyoksydacyjnym, czyli A, E i C. Najwięcej znajdziesz ich w owocach i warzywach, więc sięgaj po nie często. Wybieraj te sezonowe, ponieważ mają najbardziej intensywny smak.
Na porost włosów wpływa również suplementacja. Jeśli Twoja dieta ma wykluczenia niektórych grup produktowych, nie jesz odpowiedniej ilości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych czy ryb, warto rozważyć suplementację, która uzupełni niedobory. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów diety warto wykonać podstawowe badania, które pokażą, jakie masz niedobory w organizmie.
Nie zawsze warto sięgać po gotowe suplementy na włosy, ponieważ zawierają one wiele witamin i minerałów, które zapewne dostarczasz wraz z pożywieniem.
Co może spowalniać porost włosów?
Każdy z nas ma ok.150 milionów włosów na głowie. Dziennie wypada ok.100, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Każdy włos ma ograniczoną żywotność, powiązaną z fazą, w której się znajduje.
Anagen – trwa 3-6 lat. W tej fazie włos rośnie i żyje.
Katagen – trwa 1-2 tygodnie. Nazywana fazą przejściową. Włosy przechodzą w stan spoczynku.
Telogen – trwa 2-4 miesiąc. Jest fazą umierania włosa i wypadania go. W jego miejscu powstaje nowy włos, który stopniowo wypycha stary z cebulki.
Pamiętaj, że nie wszystkie włosy przechodzą przez konkretne fazy w tym samym momencie. Jednak w wyniku różnych czynników tempo wzrostu włosów może zostać zaburzone. Przerzedzenie fryzury możesz zauważyć, jeśli faza przejściowa się wydłuży, a wzrost nowych włosów będzie krótszy. Jest to moment, kiedy warto podjąć jakieś kroki w kierunku pięknej fryzury i długich włosów.
Istnieje kilka czynników, które mogą spowolnić wzrost włosów. Należą do nich:
- zaburzenia hormonalne,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- niedobory żywieniowe,
- chroniczny stres,
- brak odpoczynku.
Jeśli Twoje włosy są w złej kondycji, warto zmienić kilka swoich przyzwyczajeń. Znaczenie ma odpowiednia długość i jakość snu, dieta czy wyrównanie niedoborów.
Czy można przyspieszyć porost włosów?
Pewnie nie raz zastanawiałaś się, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły. Oczywiście sposobów jest wiele, kilka z nich możesz już teraz wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Kwestię diety mamy już omówioną. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na włosy, ale też skórę i paznokcie. Poza prawidłowym odżywianiem ważna jest pielęgnacja. Co możesz zrobić?
- Myj włosy dwukrotnie. Zawsze. Codziennie na włosach osiada ogromna ilość zanieczyszczeń, które wpływają na ich kondycję. Myj skórę głowy dwukrotnie, najlepiej delikatnym, aczkolwiek skutecznym naturalnym szamponem. Twoje włosy będą nie tylko dobrze oczyszczone, ale również zauważysz, że są miękkie w dotyku, nawilżone i lepiej się układają.
- Stosuj peeling. Regularny masaż głowy doskonale przyspiesza porost włosów, poprawia krążenie krwi, dotlenia cebulki. Pozwala usunąć martwy naskórek. Wykonuj peeling raz w tygodniu
- Olejowanie. Jest to jeden z cenniejszych dla włosów zabiegów. Nie tylko je wzmacnia, ale również odżywia i chroni. Pozytywnie wpływa również na skórę głowy. Nakładaj olej na włosy raz w tygodniu, najlepiej na kilka godzin. Pamiętaj, aby potem normalnie umyć włosy i zastosować naturalną odżywkę do włosów.
- Wcierki. Regularnie stosowane wzmacniają i odżywiają mieszki włosowe, regulują wydzielanie sebum i hamują wypadanie włosów. Należy je stosować cyklicznie przez miesiąc, a następnie zrobić 1-2 tygodnie przerwy.
- Zabiegi. Możesz wspomóc porost włosów poprzez zabiegi u trychologa. Mezoterapia czy karboksyterapia pomogą przyspieszyć wzrost włosa, a także sprawią, że będą one rosły mocniejsze i zdrowsze.
Jak wiadomo, to co na porost włosów jest najlepsze można samodzielnie zastosować w swoim życiu. Bardzo ważna jest konsekwencja i cierpliwość, ponieważ efekty swoich działań można zauważyć zazwyczaj po 2-3 miesiącach.
Jak naturalnie pobudzić porost włosów?
Naturalne kosmetyki na szybki porost włosów możesz bardzo szybko włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Poza kosmetykami czy rytuałami pielęgnacyjnymi warto w odpowiedni sposób traktować swoje włosy. Przede wszystkim nie szarp, nie pocieraj ich w trakcie osuszania ręcznikiem. Do czesania używaj szczotki z naturalnym włosiem. Zrezygnuj z grzebienia, który może szarpać i wyrywać włosy.
Włosy myj regularnie, a nie dopiero kiedy są mocno przetłuszczone. Przetrzymywanie brudnych włosów źle na nie wpływa. Stosuj delikatne szampony, przeznaczone do częstego stosowania. Do suszenia włosów używaj letniego powietrza. Nie zapominaj o ochronie termicznej, która ochroni włosy przed działaniem gorąca. Staraj się nie stosować często prostownicy ani lokówki do włosów.
Bardzo zły wpływ na stan włosów ma spanie z niedosuszonymi kosmykami. Podczas snu narażasz je na uszkodzenia mechaniczne, poza tym wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów. Chcąc przyspieszyć porost włosów zadbaj również o ich kondycję. Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, ale wprowadzając kilka metod, zapobiegniesz ich utracie. Wiele porad znajdziesz w naszym artykule: Naturalne sposoby na wypadanie włosów.