+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Trądzik to choroba, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyeliminowanie zmian skórnych jest możliwe tylko wtedy, kiedy uda się ustalić ich przyczynę. Pielęgnacja skóry trądzikowej opiera się nie tylko na zmniejszeniu wydzielania sebum, ale także jej nawilżeniu. Dowiedz się, po jakie kosmetyki warto sięgnąć.

Spis treści:
Trądzik – czym jest?
Przyczyny powstawania trądziku
Jak powstaje trądzik?
Trądzik – rodzaje
Jak często występuje trądzik?
Jak leczyć trądzik?
Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej – jak powinna wyglądać?

Trądzik – czym jest?

Trądzik to choroba skóry, która jest spowodowana produkcją zbyt dużej ilości sebum. Łój, który wydostaje się na powierzchnię skóry prowadzi do powstawania zaskórników, stanów zapalnych i grudek czy krostek. Za niedoskonałości odpowiedzialne są bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes.

Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale również na plecach, ramionach, szyi czy pośladkach. Zmiany w postaci grudek czy krost najczęściej są kojarzone z nastolatkami, ale trądzik może pojawić się także u dorosłych osób.

Przyczyny powstawania trądziku

Najczęstszą przyczyną zmian trądzikowych jest obecność bakterii na skórze. Powodują one stany zapalne, krosty, nadmierne wydzielanie sebum, co w konsekwencji prowadzi do błyszczenia się i przetłuszczania skóry. Trądzik może być również warunkowany genetycznie, dlatego jeśli u rodziców zmiany pojawiły się w przeszłości to istnieje duża szansa, że będą one obecne również u dzieci.

Na stan skóry wpływają również decyzje podejmowane przez każdego z nas. Trądzik może być wynikiem:

 • nieprawidłowej diety bogatej w wysokoprzetworzoną żywność, a ubogiej w świeże warzywa i owoce,
 • nieuregulowanych hormonów,
 • stosowania niektórych leków,
 • niewłaściwej pielęgnacji skóry,
 • stresu i przewlekłego zmęczenia,
 • palenia tytoniu,
 • nadużywania alkoholu.

Ustalenie przyczyny powstawania zmian trądzikowych jest kluczowe dla poprawienia wyglądu skóry.

Jak powstaje trądzik?

Mechanizm powstawania trądziku jest złożony. Za jego pojawienie się odpowiadają czynniki, takie jak bakterie, wrodzona odpowiedź immunologiczna, genetyka, pielęgnacja czy dieta. Ciężko określić kolejność zdarzeń, jednak najprawdopodobniej za powstawanie zmian odpowiedzialny jest mikrozaskórnik, a z czasem również zaskórniki otwarte i zamknięte, krosty, grudki czy guzki zapalne. Mikrozaskórniki z czasem zamieniają się w zmiany trądzikowe.

Duży wpływ na powstawanie zmian ma hiperkeratynizacja naskórka, czyli powstawanie komórek naskórka, które łącząc się z dużą ilością łoju prowadząc do zaczopowaniu gruczołu łojowego i tworzeniu zmian na skórze.

Trądzik – rodzaje

trądzik rodzaje

Ustalenie rodzaju trądziku pozwala na podjęcie odpowiednich kroków, które mają na celu wyeliminowanie zmian skórnych. Możemy wyróżnić:

 • Trądzik zaskórnikowy – liczne zaskórniki otwarte na nosie, czole i brodzie, czyli w strefie T.
 • Trądzik krostkowy – najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim. Jego objawy to twarde krosty i bolące guzki, które z czasem mogą wypełniać się treścią ropną. Pozostawiają na skórze blizny.
 • Trądzik grudkowo-krostkowy – pojawiają się zaskórniki, krosty i czerwone grudki zapalne. Może on pojawiać się nie tylko na twarzy, jak i na plecach i klatce piersiowej.
 • Trądzik ropowiczy – na skórze pojawiają się zmiany ropne i torbiele, które pozostawiają blizny na ciele.
 • Trądzik skupiony – występuje głównie u mężczyzn. Charakteryzuje się naciekami i torbielami ropnymi, które pozostawiają blizny.
 • Trądzik bliznowaty – powiązany z trądzikiem ropowicznym. Prowadzi do występowania bliznowców.
 • Trądzik może również pojawiać się w konkretnych sytuacjach. Nazywany jest wtedy trądzikiem wywołanym. Na jego występowanie narażone są osoby, które mają kontakt z chemikaliami, po przyjmowaniu sterydów czy stosowanie kosmetyków o działaniu komedogennym.

U kobiet w drugiej fazie cyklu mogą na skórze pojawić się grudki, krostki czy ropne torbiele. Zazwyczaj są zlokalizowane w okolicy ust, brody i podbródka, a także na szyi. Są wywołane zmianami hormonalnymi, które doświadcza wiele kobiet przed miesiączką.

Jak często występuje trądzik?

Trądzik pospolity jest bardzo powszechny. Pojawia się u większości nastolatków w okresie dojrzewania. Nie zawsze znika w wieku dorosłym. U niektórych pojawia się dopiero po 30. roku życia. W wyniku zmian hormonalnych może występować trądzik w ciąży czy w okresie menopauzy.

Jak leczyć trądzik?

Plan leczenia trądziku zależy od jego przyczyny. Jej wyeliminowanie pozwala na skuteczne działanie. Jeśli zmiany są bardzo zaawansowane konieczne może być leczenie u endokrynologa lub ginekologa, który często zaleca poszerzenie diagnostyki o badania hormonalne. Zanim jednak podejmiesz decyzję o konsultacji lekarskiej przyjrzyj się swojemu stylowi życia, diecie czy pielęgnacji. Problem trądziku może wynikać z zaniedbań higienicznych.

Wiedząc, co na trądzik jest najlepsze można dopasować odpowiednie produkty, które poprawią stan skóry. Mogą one stanowić uzupełnienie leczenia lub być podstawą codziennej pielęgnacji. Produkty powinny być delikatne, ale jednocześnie skuteczne. Nie powinny wysuszać skóry, dlatego bardzo ważne jest jej codzienne nawilżenie. Pamiętaj jednak, aby sięgać po produkty, które są niekomedogenne i nie nasilą zmian trądzikowych.

Kosmetyki na trądzik powinny zmniejszać produkcję łoju, który jest przyczyną powstawania zmian na skórze. Dobrze gdyby zapobiegały również błyszczeniu się, a także eliminowały bakterie odpowiedzialne za trądzik. Często po stanach zapalnych, które mogą pojawić się w przebiegu trądziku, występują przebarwienia, dlatego pielęgnacja powinna również rozjaśniać skórę.

Wiedząc, jak pozbyć się trądziku, pamiętaj o zabiegach kosmetycznych. Pomocne mogą być kwasy, w szczególności kwas salicylowy, który zmniejszy widoczność zmian trądzikowych, wygładzi skórę i zadziała przeciwbakteryjnie.

Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej – jak powinna wyglądać?

Systematyczna naturalna pielęgnacja pozwala uzyskać gładką skórę o jednolitym kolorycie. Krem na trądzik powinien być lekki, dobrze się wchłaniać i skutecznie nawilżać skórę. Naturalny krem z olejem konopnym nie tylko odżywia skórę, ale również poprawia jej kondycję. Warto po niego sięgać przynajmniej raz dziennie, np. podczas wieczornej rutyny.

Pielęgnację można rozszerzyć o stosowanie serum do twarzy. Zawiera w swoim składzie cztery rodzaje olejów, które pielęgnują skórę, wzmacniają jej barierę hydrolipidową oraz odżywiają ją. Jest to doskonałe uzupełnienie pielęgnacji kremem. Serum potęguje jego działanie, dlatego efekty będą jeszcze bardziej widoczne.

W pielęgnacji cery trądzikowej poza nawilżaniem i matowieniem skóry, bardzo ważne jest jej oczyszczanie. Dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, makijażu czy sebum zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii na skórze. Ponadto przy czystej skórze, składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają.

Skóra trądzikowa może wymagać odświeżenia w ciągu dnia. Sprawdzą się naturalne hydrolaty, które można stosować nawet kilka razy w ciągu dnia. Są idealne przed nałożeniem kremu lub serum, a po zakończeniu oczyszczania. Sprawiają, że skóra jest świeża i nawilżona. Regularne stosowanie hydrolatów pozwala również zmniejszyć podrażnienia.