Znając porowatość swoich włosów można łatwiej dobrać pielęgnację. Każdy typ wymaga zastosowania innych kosmetyków, które sprawią, że fryzura będzie lepiej się układać. Dowiedz się, jak wykonać test na porowatość swoich włosów i na czym powinna opierać się codzienna pielęgnacja.
Spis treści:
Czym jest porowatość włosów?
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Włosy niskoporowate
Włosy średnioporowate
Włosy wysokoporowate
Czym jest porowatość włosów?
Porowatość włosów pozwala nam dobrać odpowiednią pielęgnację, które wydobędzie piękno ukryte w kosmykach. Można znaleźć coraz więcej produktów, jak szampony, odżywki czy maski, które są dedykowane do konkretnej porowatości włosów. Wyróżnia się:
- włosy niskoporowate
- włosy średnioporowate
- włosy wysokoporowate.
Porowatość włosów to nic innego, jak kąt odchylenia łuski od kory włosa. Na podstawie tej zmiennej możemy określić, jakie rodzaju są nasze włosy. Warto pamiętać, że na wygląd włosów może mieć wpływ wiele czynników zewnętrznych, jak wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Wiedza o tym, jak sprawdzić porowatość włosów nie wymaga dużych umiejętności. Najpopularniejszym sposobem jest test ze szklanką wody. Polega on na przygotowaniu przezroczystej szklanki z letnią wodą, a następnie włożeniu do niej jednego, wyrwanego włosa z głowy. Należy go pozostawić w wodzie przez kilka minut, a następnie sprawdzić, jak zmieniło się jego położenie. Będzie to wskazówka dotycząca porowatości włosów.
Jeśli włos wypłynie na powierzchnię wody, świadczy to o tym, że jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. Włos, który opada na samo dno szklanki świadczy o wysokoporowatości. Ten, który utrzymuje się pośrodku wskazuje na to, że masz włosy średnioporowate. Warto przeprowadzić test kilka razy, w różne dni, aby potwierdzić wynik. Możesz również skorzystać z pomocy trychologa czy fryzjera. Test na porowatość włosów ma za zadanie pomóc w doborze pielęgnacji, jednak musisz pamiętać, że sama widzisz, które kosmetyki lepiej lub gorzej wpływają na Twoje włosy.
Włosy niskoporowate – charakterystyka
Jeśli wiesz, jak określić porowatość włosów, to bardzo szybko rozpoznasz niskoporowatość. Włosy takie są niemal idealne, błyszczące zdrowe. Ich zaletą jest fakt, że po umyciu długo schną. Łatwo je rozczesać, nie plączą się. Nie puszą się, w przeciwieństwie do innych rodzajów. Są odporne na zabiegi stylizacyjne, dlatego kręcenie ich często kończy się fiaskiem. Włosy niskoporowate są cienkie, brakuje im objętości. Łuski ściśle przylegają do siebie, dzięki czemu powierzchnia jest gładka, sprawia wrażenie tafli.
Wbrew pozorom, takie włosy potrzebują również olejowania, jednak bardziej sprawdzą się olejki o małych cząsteczkach, jak olej kokosowy, babassu, masło shea. Warto je nakładać przynajmniej raz w tygodniu na min.godzinę. Włosów niskooporowych nie należy obciążać, ponieważ mogą one sprawiać wrażenie nieumytych. Odżywkę można nakładać, co drugie mycie. Sprawdzą się te humektantowe, czyli z gliceryną, aloesem, mocznikiem. Warto także nakładać przynajmniej raz w tygodniu odżywkę z olejem konopnym https://manunatu.pl/naturalna-odzywka-do-wlosow-w-kostce. Odżywi ona włosy, wzmocni je i zregeneruje.
Włosy średnioporowate – charakterystyka
Porowatość włosów i to, co ją charakteryzuje pomaga w utrzymaniu włosów pięknych i dobrze ułożonych. Włosy średnioporowate są najpopularniejsze. Łączą w sobie cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Kosmyki mogą się delikatnie puszyć, falować, w szczególności pod wpływem zwiększonej wilgotności. Są one podatne na stylizację, dlatego łatwo z nich zrobić fale i loki. Włosy średnioporowate nie są tak błyszczące, jak niskoporowate. Brakuje im nawilżenia, dlatego potrzebują kosmetyków naturalnych o takim działaniu. Należy stosować wymiennie humektanty, emolienty i proteiny. Można olejować włosy samodzielnie wykorzystując oliwę z oliwek, olej winogronowy czy kameliowy.
Warto pamiętać, aby po zabiegu olejowania dokładnie umyć włosy. My polecamy naturalny szampon wzmacniający, który dodatkowo wzmocni włosy, zmniejszy ich wypadanie i poprawi nawilżenie.
Włosy wysokoporowate – charakterystyka
Włosy wysokoporowate charakteryzują się dużą suchością, brakiem blasku i ogromnym puszeniem się, ponieważ często są zniszczone, wcześniejszym rozjaśnianiem i złą pielęgnacją. Mogą się łamać. Są jednym z bardziej wymagających rodzajów włosów, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im solidnego nawilżenia. Stosowanie szamponu w kostce powinno być wstępem do dalszej pielęgnacji. Naturalna odżywka z olejem konopnym pomoże zadbać o odżywienie i nawilżenie włosów. Warto ją stosować podczas każdego mycia. Można także zastosować odżywkę przed myciem. Dzięki czemu jeszcze lepiej wniknie we włosy.
Włosy wysokoporowate należy olejować wykorzystując olej ze słodkich migdałów, pestek malin czy olej konopny. Wiedząc już jak sprawdzać porowatość włosów, można dobrać odpowiedni szampon czy odżywkę. Dzięki temu włosy będą wyglądać na zadbane, błyszczące i zdrowe.