Cera normalna występuje rzadko i jest marzeniem wielu z nas. Musisz pamiętać jednak, że wymaga ona odpowiednio dobranej pielęgnacji, aby mogła zachować dobrą kondycję. Istnieje kilka sposobów, aby cieszyć się skórą bez niedoskonałości, uczucia suchości czy nadmiaru sebum. Poznaj sposoby dbania o cerę normalną.
Spis treści:
Cera normalna – charakterystyka
Cechy cery normalnej
Cera normalna i mieszana – jakie są różnice?
Cera normalna – czego unikać?
Składniki aktywne dla cery normalnej
Cera normalna – pielęgnacja
Cera normalna – charakterystyka
Cera normalna zachowuje swoją elastyczność i gładkość. Jest miękka w dotyku i promienna, a na jej powierzchni próżno szukać niedoskonałości. Gruczoły łojowe zlokalizowane na skórze produkują odpowiednią ilość sebum, przez co nie ma problemu z przetłuszczaniem się ani również z nadmierną suchością. Na skórze pory są niewidoczne, krosty mogą zdarzać się sporadycznie, najczęściej w wyniku zaniedbań pielęgnacyjnych.
W przypadku cery normalnej przebarwienia są niemalże niewidoczne. Również nie widać na niej popękanych naczyń krwionośnych czy rumienia. Kolor skóry jest jednolity. Nie ma na niego wpływu zmiana temperatury czy czynniki atmosferyczne, jak wiatr, słońce czy wiatr. Cera normalna nie reaguje zaczerwienieniem podczas mycia. Zazwyczaj ten typ cery posiadają dzieci przed okresem dojrzewania. U dorosłych zdarza się ona niezwykle rzadko, chociaż zapewne wiele z nas dąży do perfekcyjnego wyglądu swojej twarzy.
Cechy cery normalnej
Charakterystyczną cechą cery normalnej jest jej gładkość i brak trądziku, krost czy zmian zapalnych. Skóra jest promienna, ma naturalny efekt „glow”. Posiadacze cery normalnej nie narzekają na suchość, podrażnienia, przetłuszczanie się czy matowienie skóry. Dużym plusem cery normalnej jest fakt, że wolniej się starzeje. Zmarszczki są dużo mniej widoczne, pojawiają się później niż u posiadaczy cery suchej.
Po umyciu cera normalna nie swędzi, nie jest ściągnięta ani nie piecze. Nie pojawiają się na niej zaczerwienienia czy rumień. Ma za to równomierny koloryt, jest dobrze ukrwiona i miękka w dotyku.
Cera normalna nie ma tendencji do zapychania, jednak zwracaj uwagę na składy kosmetyków. Sięgaj przede wszystkim po produkty nawilżające, lekko natłuszczające i poprawiające elastyczność.
Cera normalna i mieszana – jakie są różnice?
Niektórzy mogą mylić cerę normalną z mieszaną. Istnieją jednak różnice pomiędzy tymi dwoma cerami. Cera mieszana na policzkach może wyglądać pięknie i promiennie, jednak na czole, nosie i brodzie, czyli w tzw. strefie T pojawia się szereg niedoskonałości, które jednoznacznie wskazują na ten konkretny rodzaj cery. Niekiedy krosty pojawiają się również na linii żuchwy czy na policzkach, co w przypadku cery normalnej się nie zdarza.
Cera mieszana ponadto może się przetłuszczać, w szczególności w strefie T, a na policzkach być przesuszona. Ponadto są na niej mocniej widoczne zaskórniki i pory skóry. Te dwa rodzaje cery różnią się również pielęgnacją. O ile każda z nich potrzebuje nawilżenia, to pozostałe składniki aktywne powinny być inne.
Cera normalna – czego unikać?
Wiedząc już, jaka to jest cera normalna, łatwiej będzie Ci dobrać pielęgnację. Pamiętaj jednak, że nie możesz używać przypadkowych kosmetyków, ponieważ jeśli zaburzysz naturalną równowagę hydrolipidową, pogorszysz wygląd swojej skóry. Zrezygnuj ze stosowania bardzo tłustych kremów. Pomimo, że cera normalna nie ma tendencji do zapychania, to możesz doprowadzić do pojawienia się pojedynczych zmian skórnych.
Staraj się również nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Unikaj kosmetyków, które zawierają duże stężenia alkoholu etylowego. Zamiast wysuszających, warto stosować naturalne toniki do twarzy. Nie wysuszą one skóry, a będą ją dodatkowo pielęgnować. Jeśli na twarzy zaobserwujesz łuszczenie się, swędzenie i pieczenie, to znak, że stosowana przez Ciebie pielęgnacja jest nieodpowiednia.
Zwróć uwagę na naturalne kosmetyki dla cery normalnej, w szczególności te oczyszczające. Nie myj twarzy mydłem, ponieważ zaburzy ono naturalne pH skóry. Sięgaj po produkty, które oczyszczą twarz, a jednocześnie nie spowodują jej przesuszenia czy podrażnienia.
Składniki aktywne dla cery normalnej
Podstawą pielęgnacji cery normalnej są kosmetyki zawierające składniki nawilżające. Warto stosować kwas hialuronowy, ceramidy, witaminę C czy retinol. Regularnie należy złuszczać martwy naskórek, najlepiej przy wykorzystaniu peelingów enzymatycznych czy kwasów AHA/BHA. Dobieraj składniki tak, aby zachować promienny wygląd.
Jeśli wprowadzasz do swojej pielęgnacji retinol, pamiętaj o wyrobieniu tolerancji. Oznacza to, że musisz wprowadzić go stopniowo. Na początku dwa razy w tygodniu, a następnie zwiększasz tą częstotliwość aż do codziennej aplikacji tego składnika. Możesz również wypróbować metodę skin cycling. Polega ona na 4-dniowym systemie pielęgnacyjnym. Pierwszego dnia podczas wieczornej pielęgnacji nakładasz kosmetyk na bazie kwasów, kolejnego dnia wieczorem nakładasz retinol, a przez kolejne dwa dni produkty z peptydami lub ceramidami, które odbudują barierę naskórkową. Cykl powtarzasz przez wiele tygodni. Efekty zaobserwujesz już po miesiącu regularnego stosowania.
Możesz także podzielić swoją pielęgnację na poranną i wieczorną. Rano nie zapominaj o nałożeniu kremu z filtrem. Ochroni on Twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, czego konsekwencją są przebarwienia. Rano możesz również nakładać serum lub krem z witaminą C. Rozświetli on skórę i rozjaśni istniejące zmiany barwnikowe.
Cera normalna – pielęgnacja
Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna, natomiast pamiętaj, że ma być dopasowana do Ciebie. Jeśli nie lubisz spędzać wielu godzin w łazience, ogranicz ilość stosowanych kosmetyków do tych najpotrzebniejszych. Warto mieć dobre naturalne serum do twarzy, które poprawi wygląd skóry, nawilży i sprawi, że będzie ona gładka i promienna.
Rano
Rano, zaraz po przebudzeniu umyj twarz. W ciągu nocy gromadzi się na niej pot, sebum czy kurz. Sięgnij po delikatne pianki, żele czy mleczka. Cera normalna lubi składniki aktywne, które dają szybkie i trwałe efekty, dlatego szukaj w produktach antyoksydantów, substancji nawilżających czy rozświetlających. Pamiętaj, aby stosowane przez Ciebie kosmetyki nie naruszały bariery hydrolipidowej skóry.
Następnie nałóż krem nawilżający. Najlepiej taki, który szybko się wchłania. Pozwoli to wykonać trwalszy makijaż. Sięgnij po naturalny krem do twarzy, który poprawi wygląd skóry i zachowa ją w dobrej kondycji. Krem nakładaj delikatnie wklepując go w powierzchnię skóry. Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej. W lecie sięgaj po kremy z wysokim filtrem, jak SPF30 czy SPF50. W zimie nie pomijaj tego etapu. Promienie słoneczne mogą odbijać się od śniegu i podrażniać skórę. Ponadto stosowanie ochrony przed słońcem opóźnia oznaki starzenia się skóry. Dzięki temu zachowasz zdrowszy wygląd na dłużej.
Wieczorem
Nigdy nie kładź się spać bez oczyszczenia skóry. Nawet jeśli nie wykonujesz makijażu czy cały dzień spędziłaś w domu, umycie twarzy jest konieczne. Możesz zastosować ten sam produkt, którego używasz rano. Jeśli na powierzchni skóry masz makijaż czy krem z filtrem, umyj twarz dwukrotnie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ona całkowicie czysta i gotowa na kolejne etapy pielęgnacyjne. Wieczorem możesz sięgnąć po bardziej treściwe kosmetyki. Może to być krem pod oczy z retinolem, maska na skórę czy krem natłuszczający.
Każda cera, w tym normalna potrzebuje zabiegów kosmetologicznych. W gabinecie regularnie wykonuj złuszczanie naskórka, zabiegi mezoterapii czy regenerujące skórę. Najlepiej oddaj się w ręce specjalistów, którzy dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.