Emolienty to ważne składniki kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej oraz atopowej. Mają za zadanie nawilżyć je, a także ochronić przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Grupa emolientów jest bardzo szeroka, dlatego dowiedz się, jak one działają, pod jakimi nazwami możesz je znaleźć i czym jest naturalny emolient.
Spis treści:
Naturalne emolienty – czym są?
Jak działają emolienty?
Kto powinien używać emolientów?
Czego unikać w składzie emolientu?
Naturalne emolienty – czym są?
Emolienty to substancje tłuszczowe, które możesz znaleźć w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji. Mają charakter lipofilowy, czyli są rozpuszczalne w tłuszczach. Ich głównym zadaniem jest zmiękczenie skóry, a także jej nawilżenie, natłuszczenie i wygładzenie. W wyniku tego staje się ona gładka i miękka w dotyku.
Emolienty na skórze tworzą niewidzialny film, czyli warstwę okluzyjną. To właśnie ona zapobiega wysychaniu naskórka, ponieważ ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL). Dzięki temu skóra jest bardziej elastyczna i nawilżona. Emolienty warto stosować na dokładnie oczyszczoną twarz lub ciało. Przed ich nałożeniem warto zastosować kosmetyki naturalne, takie jak naturalny tonik do twarzy, który dodatkowo odświeży skórę i złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Jak działają emolienty?
Wykorzystywane w kosmetykach emolietny mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Naturalne emolienty to głównie oleje roślinne, takie jak oliwa, olej z pestek moreli, z wiesiołka, jojoba, słonecznikowy, z arganowy czy olej konopny. Jako emolienty uważane są również roślinne masła, np.masło kakaowe, masło Shea, a także lanolina, woski, stearynian glicerolu, alkohole tłuszczowe. Naturalne emolienty w kosmetykach są wyszczególnione na liście INCI. Im wyżej w składzie, tym ich większa zawartość w produkcie.
Emolienty syntetyczne to oleje mineralne, do których można zaliczyć parafinę i wazelinę, a także oleje silikonowe oraz estry kwasów tłuszczowych. Wykazują takie samo działanie, jak emolienty syntetyczne, natomiast znajdziesz je głównie w dermokosmetykach. Emolienty nie tylko nawilżają skórę i tworzą na niej warstwę ochronną, ale również wykazują działanie przeciwzapalne, regenerujące i natłuszczające.
Kto powinien używać emolientów?
Kosmetyki emolientowe sprawdzą się w pielęgnacji wymagających skór. Możesz po nie sięgać, jeśli masz cerę suchą, wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. Emolienty są zalecane do stosowania w pielęgnacji skóry z dermatozami, w szczególności atopowym zapaleniem skóry, rybią łuską, wypryskiem kontaktowym czy łuszczycą. Łagodzą one dolegliwości związane z chorobami, a także wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji rzadziej występują zaostrzenia choroby i konieczność stosowania maści sterydowych lub leków.
Kosmetyki z emolientami są dedykowane do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Można po nie sięgać już od pierwszego dnia narodzin. Wybierając kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych należy szukać tych bez dodatków barwników, substancji zapachowych, parabenów czy niektórych konserwantów. Pozwalają one złagodzić podrażnienia na skórze spowodowane odparzeniami od pieluszek czy otarciami skóry. Doskonale pielęgnują ciało niemowląt, eliminując świąd, zaczerwienienie czy wypryski, które mogą pojawić się na skórze.
Emolienty do mycia dla dorosłych pozwalają natłuścić skórę i podnieść jej poziom nawilżenia. Niwelują szorstkość naskórka, przywracają naturalne funkcje obronne skóry oraz odbudowują barierę hydrolipidową. Pielęgnację możesz uzupełnić również o emolienty w postaci balsamu lub kremu. Sprawdzą się po leczeniu dermatologicznym czy poparzeniach słonecznych. Łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie i eliminują łuszczenie się. Poprawiają również kondycję i wygląd skóry. Do pielęgnacji warto włączyć naturalne serum do twarzy na bazie oleju konopnego, które zadziała regenerująco, nawilżająco i odżywczo na skórę. Warto je stosować wraz z naturalnym kremem odżywczym, który sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również starzejącej się i trądzikowej.
Czego unikać w składzie emolientu?
Naturalny emolient nie występuje sam w kosmetyku. Zazwyczaj towarzyszą mu również inne składniki, dzięki którym produkt jest skuteczny. W kosmetykach można znaleźć humektanty, czyli substancje, które pozwalają zatrzymać wodę w naskórku. Wśród nich można wyróżnić glicerynę, mocznik czy kwas hialuronowy. W kosmetykach emoliencyjnych można również znaleźć fosfolipidy, cholesterol czy ceramidy.
W produktach dedykowanych do pielęgnacji skóry atopowej dodatkowo znajdują się substancje o działaniu przeciwzapalnym, takie jak aloes czy owies, a także zmniejszające świąd, np.pantenol i alantoina. Można znaleźć również probiotyki i prebiotyki, które są zbawienne dla mikrobiomu skóry.
Nie wszystkie jednak emolienty są odpowiednie dla skóry, w szczególności najmłodszych. Należy u nich unikać kosmetyków, które w składzie mają składniki pokarmowe, jak soja, pszenica, migdały, orzechy makadamia, sezam, jęczmień czy mleko. Mogą one wywoływać alergie, zwłaszcza u dzieci, które jeszcze nigdy ich nie spożywały.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej czy atopowej powinny być również pozbawione substancji zapachowych. U wielu osób działają one drażniąco na skórę powodując zaczerwienienie, swędzenie i krosty.
Konkretne informacje, podane w przejrzysty, łatwy do zrozumienia dla laików sposób