+48 882 137 220 info@manunatu.pl
Do darmowej dostawy brakuje 120,00 zł

Masło shea to wszechstronny składnik stosowany do wielu lat w kosmetyce. Sprawdza się do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jakie ma zalety masło shea i kiedy warto po nie sięgnąć? Sprawdź.

Spis treści:
Czym jest masło shea?
Z czego pozyskiwane jest masło shea?
Jaki skład ma masło shea?
Masło shea – rafinowane czy nierafinowane?
Jakie właściwości ma masło shea?
Jak wykorzystać masło shea?

Czym jest masło shea?

Masło shea to bardzo popularny składnik wielu kosmetyków. Możesz je znaleźć również pod nazwą karite. Na liście INCI szukaj go pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter, rzadziej Shea Butter. Jest to tłuszcz roślinny o stałej konsystencji. Pod wpływem temperatury staje się ona bardziej płynna, dzięki czemu łatwo możesz ją rozprowadzić na skórze, a także włosach. Masło shea naturalne możesz bez problemu połączyć z innymi składnikami czy ekstraktami. Bardzo dobrze działa w połączeniu z dowolnym olejem.

Naturalne masło shea ma jasnożółte zabarwienie, a pod wpływem temperatury ciała topi się i jest niewidoczne na skórze. To składnik wielu balsamów do ust, maseł i mleczek do ciała. Jest dostępne również w czystej postaci. Wiele naturalnych kosmetyków, jak np. kremy do ciała, zawiera je w swoim składzie. W towarzystwie innych składników aktywnych, tworzą produkt o kompleksowym działaniu.

Z czego pozyskiwane jest masło shea?

Masło shea jst pozyskiwane z drzewa masłowego i nazwie Masłosz Parka. Rośnie ono na terytorium Afryki Zachodniej i Centralnej. Drzewo wytwarza rocznie około 20 kg owoców, z których produkowane jest masło, co sprawia, że jest to cenny składnik w kosmetyce. Drzewa shea owocują dopiero po 20 latach, więc ten proces jest bardzo czasochłonny.

W Afryce owoce drzewa masłowego są zbierane tylko przez kobiety. Ponadto drzewo to jest uznawane za święte.

Jaki skład ma masło shea?

Masło shea to drogocenny olej, który zawiera głównie nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Za gęstą konsystencję odpowiada kwas oleinowy i stearynowy. Stanowią one do 90% całego składu. Rafinowane masło shea ma w swoim składzie kwas palmitynowy i linolenowy. W nierafinowanej wersji znajduje się natomiast kwas trans-cynanomowy. W maśle shea znajdziesz również:

  • witaminę E, która jest nazywana „witaminą młodości”. Jest jednym z antyoksydantów, które wykazują działanie anti-aging. Opóźnia ona starzenie się komórek, chroni organizm przed szkodliwym działaniem rodników tlenowych i wspiera produkcję kolagenu w skórze. Jej dodatek do kosmetyków sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne.
  • witaminę A, która odpowiada za poprawę kondycji naskórka i jego nawilżenie. Pomaga regenerować przesuszony naskórek, zmniejszyć rogowacenie i złagodzić stany zapalne i uszkodzenia wywołane nadmierną ekspozycją skóry na słońce.
  • witaminę F, której zadanie jest odbudowa warstwy lipidowej skóry. Dzięki temu zachowuje ona odpowiedni poziom nawilżenia.
    • katechiny, czyli rodzaj polifenoli, które wykazują działanie antybakteryjne, antywirusowe i zmniejszają ryzyko powstania infekcji na skórze, jak otarcia czy rany,
  • pochodne kwasu cynamonowego, które chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, a także działają przeciwzapalnie.

masło shea skład

Masło shea – rafinowane czy nierafinowane?

Naturalne masło shea możesz spotkać w dwóch postaciach: rafinowanej i nierafinowanej. Różnią się one między sobą, dlatego warto wiedzieć, po które warto sięgnąć. Masło rafinowane jest ekstrahowane w wysokiej temperaturze. Do tego procesu wykorzystywane są syntetyczne rozpuszczalniki chemiczne. Niestety produkt traci w ten sposób część cennych, naturalnych właściwości. Takie masło ma kolor biały i jest całkowicie pozbawione zapachu. Naturalne masło shea nierafinowane jest pozyskiwane w wyniku mechanicznego tłoczenia nasion w temperaturze nie wyższej niż 70 stopni Celsjusza. Produkt nie trafi swoich właściwości, a obecna w maśle witamina E może pełnić rolę naturalnego konserwantu. Produkt stworzony w taki sposób nie ma gładkiej konsystencji. Im bardziej twardy i kruchy, tym bardziej świeży.

Jakie właściwości ma masło shea?

Dobroczynne właściwości masła shea znane są na całym świecie. Możesz je znaleźć w wielu kosmetykach, w szczególności naturalnym balsamie do ciała , gdzie znajdziesz nie tylko ten cenny olej, ale również olej konopny, który zadba o kondycję Twojej skóry i sprawi, że Twoje ciało będzie nawilżone, zregenerowane i bardziej elastyczne.

Masło shea:

  • działa łagodząco i regenerująco na skórę,
  • wygładza i zmiękcza naskórek,
  • natłuszcza skórę i zapobiega ucieczce wody z naskórka,
  • ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • koi podrażnienia,
  • działa antybakteryjnie,
  • przyspiesza gojenie ran i mikrouszkodzeń skóry.

Szerokie zastosowanie masła shea w kosmetykach pozwala na stosowanie go u osób o różnych typach cery. Bez problemu możesz je znaleźć w produktach dla cery suchej, wrażliwej, mieszanej i tłustej, a także trądzikowej. Doskonałe efekty zaobserwują również posiadacze cery dojrzałej. Masło shea zawiera cenne antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia, a twarz odzyskuje młodszy wygląd.

Jak wykorzystać masło shea?

Masło shea 100% naturalne możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jest to olej, który w czystej postaci daje świetne rezultaty. Możesz je używać samodzielnie na skórę jako balsam po opalaniu, kąpieli czy nawet w ciągu dnia. Zaaplikowane na usta sprawi, że będą one miękkie i nawilżone.

Masło shea to również doskonała baza w kosmetykach do pielęgnacji ciała, twarzy, rąk i paznokci. Nie tylko nadaje ono kosmetykom odpowiednią konsystencję, ale również poprawia wygląd skóry. Po nałożeniu kremu do rąk z masłem shea  zaobserwujesz, jak skóra na nich staje się bardziej gładka i nawilżona.

Składnik ten znajdziesz również w produktach do pielęgnacji włosów, w szczególności w maskach i odżywkach. Jest ono obecne również w nawilżających szamponach do włosów. W czystej postaci możesz je stosować na skórę głowy. Pomoże to zregenerować skalp, a także zniweluje stany zapalne na skórze i nadmierne łuszczenie się. Masło shea to również sposób na ujarzmienie wysokoporowych włosów. Dzięki temu będą gładsze, bardziej nawilżone i nie będą się bardzo puszyć. Jak widać, masło shea ma wiele cennych właściwości i może zastąpić Ci wiele kosmetyków do pielęgnacji całego ciała.