Alergia na kosmetyki objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem skóry. Powoduje duży dyskomfort, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować taką skórę. Poznaj przyczyny reakcji alergicznych i dowiedz się, co zrobić w momencie wystąpienia objawów.
Spis treści:
Objawy alergii na kosmetyki
Uczulenie na kosmetyki – przyczyny
Jak wygląda uczulenie na twarzy?
Alergia na kosmetyki – jakich produktów trzeba unikać?
Naturalne kosmetyki o niskim potencjale uczuleniowym
Objawy alergii na kosmetyki
Uczulenie na kosmetyki może się pojawić w każdym momencie, nawet jeśli dany krem czy serum służyło Ci latami. Pamiętaj, że potrzeby skóry, jej stan i kondycja zmieniają się w ciągu życia nawet kilkanaście razy. Baczna obserwacja i własne odczucia pozwolą w porę zauważyć pierwsze symptomy alergii, takie jak:
- swędzenie,
- zaczerwienienie lub rumień,
- pieczenie,
- wysypka,
- wyprysk kontaktowy,
- obrzęk,
- łuszczenie się,
- pękanie skóry,
- pęcherze, krosty,
- ból podczas dotykania.
Najczęściej objawy te mijają po odstawieniu konkretnego kosmetyku. W bardzo rzadkich przypadkach może jednak pojawić się wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla zdrowia i życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawia się trudnościami z oddychaniem, nudnościami i wymiotami, rozległą pokrzywą i obrzękiem. Jeśli wcześniej występowały u Ciebie alergie na kosmetyki, przed wprowadzeniem nowego produktu warto wykonać próbę uczuleniową.
Uczulenie na kosmetyki – przyczyny
Przyczyny alergii na kosmetyki mogą być różne i ciężko jest je dokładnie sklasyfikować. Na pewno są one osobnicze, czyli powiązane z konkretną jednostką, jej stylem życia i środowiskiem, w jakim się obraca. Uczulenie na kosmetyki może wystąpić w wielu momentach życia, np. kiedy masz uszkodzoną barierę hydrolipidową, stosujesz silne detergenty na skórę, cierpisz na różne deramtozy, w przeszłości pojawiły się już alergie skórne.
Często za pojawienie się uczulenia są odpowiedzialne konkretne składniki w kosmetykach, jak substancje zapachowe, barwniki i konserwanty. Zazwyczaj to one powodują reakcje skórne, w szczególności u osób o skórze wrażliwej, mocno przesuszonej, naczyniowej czy podrażnionej.
Zwiększone ryzyko pojawienia się alergii skórnej jest u osób, które palą papierosy, krótko śpią, nie dbają o codzienne oczyszczanie skóry, są zestresowani, a także mają obniżoną odporność organizmu. Jest to też moment, kiedy warto się przyjrzeć swoim codziennym wyborem i sprawdzić, jak wpływają one na całe życie.
Jak wygląda uczulenie na twarzy?
Alergia na kosmetyki do twarzy jest łatwa do zaobserwowania. Reakcja na konkretny składnik pojawia się w ciągu kilku minut od zaaplikowania kosmetyku, rzadziej w ciągu kilku godzin. Może mieć ona różne nasilenie, jednak często towarzyszy jej zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry w miejscu aplikacji. Objawy zazwyczaj mijają po jakimś czasie, czasem po kilku dniach.
Obserwując objawy alergii na kosmetyki należy, jak najszybciej zmyć produkt ze skóry i wrócić do swojej sprawdzonej pielęgnacji. Przez kilka dni warto zrobić sobie przerwę od stosowania mocniejszych składników, jak retinol, kwasy AHA/BHA czy witamina C. Dobrze, jakby skóra się uspokoiła, wyciszyła i wróciła do swojego pierwotnego stanu.
Alergia na kosmetyki – jakich produktów trzeba unikać?
Alergenem może być każda substancja, która znajduje się w kosmetyku, jednak niektóre z nich mają większy potencjał alergiczny niż inne. Warto unikać składników, jak:
- niektóre konserwanty,
- substancje zapachowe,
- sztuczne barwniki,
- metale, jak złoto i srebro,
- wosk pszczeli, lanolina,
- PPD (parafenylenodiamina),
- silikony,
- związki aluminium.
Nie oznacza to, że każdego będą one uczulać. Jeśli jednak na Twojej skórze pojawiły się objawy alergii, zwróć uwagę na skład kosmetyków. Może tam znajdziesz przyczynę.
Kosmetyki naturalne również mogą zawierać składniki, które mogą uczulać. Najczęściej należą do nich propolis czy wosk pszczeli, dlatego przed zakupem warto przeczytać wyraz składników, jakie się w nich znajdują. Warto poszukiwać takich, które mają wyselekcjonowany, krótki skład o niskim potencjale alergizującym. Niektóre produkty, jak naturalne toniki do twarzy mogą również eliminować problem zaczerwienienia czy podrażnienia skóry. Mają krótkie składy, a także posiadają składniki kojące czy łagodzące skórę.
Naturalne kosmetyki o niskim potencjale uczuleniowym
Nie istnieje kosmetyk, który w 100% byłby bezpieczny i pozbawiony ryzyka alergii. Można jednak znaleźć takie produkty, które mają niski potencjał uczuleniowy. Powinny po nie sięgać osoby, u których w przeszłości wystąpiły epizody alergiczne. Dobrym rozwiązaniem mogą być dermokosmetyki, a także produkty o krótkim składzie.
Kosmetyki z olejem konopnym, jak naturalny krem do twarzy są przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, która może reagować alergicznie na wiele składników. Sam olej konopny łagodzi podrażnienia skóry, swędzenie czy łuszczenie się, dlatego sięgnij po niego, kiedy miewasz reakcje alergiczne. Znajdziesz go także w naturalnym serum do twarzy, które jeszcze mocniej zadba o jej kondycję.
Poszukując kosmetyków o niskim potencjale uczuleniowym sięgaj po takie, które mogą odbudować barierę hydrolipidową skóry, a także natłuszczają i odżywiają. Chcąc zadbać o skórę nie zapominaj o składnikach nawilżających, a także ochronie przeciwsłonecznej. Podrażniona skóra z alergią jest mocno narażono na działanie promieniowania UV.
Chcąc wiedzieć, jak leczyć alergię na kosmetyki, koniecznie odstaw te produkty, które nasilają jej objawy. Możesz natomiast miejscowo stosować maści czy kremy o działaniu przeciwświądowym. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie, regenerację i prawidłową pielęgnację. Unikaj mocnego pocierania skóry, myj twarz w letniej wodzie i dokładnie osuszaj. Jeśli alergia się nasila, koniecznie udaj się do dermatologa.